Zahajovací koncert Lednicko-valtického festivalu bude vysílán v přímém přenosu

Svým historicky prvním společným vystoupením zahájí v sobotu 2. října v jízdárně zámku Valtice kontratenorista a breakdancer Jakub Józef Orliński a Ensemble Matheus se svým zakladatelem a uměleckým lídrem Jeanem-Christophem Spinosim 6. ročník Lednicko-valtického hudebního festivalu věnovaného hudbě Antonia Vivaldiho.

Jakub Jozef Orliński (foto Jiyang Chen)
Jakub Jozef Orliński (foto Jiyang Chen)

„Tablo z operních ostrůvků, moteta a koncertů pro jeden nebo více nástrojů. Kaleidoskop z Vivaldiho tvorby. Čeká nás všechna štěstěna, která se ve Vivaldim protnula, i všechny jeho záhady,“ říká o programu koncertu Jean-Christophe Spinosi. Jakub Józef Orliński vystoupí ve svém českém debutu. Koncert bude možné sledovat v přímém přenosu od 19 hodin na platformě filmnazivo.cz. Záznam koncertu zde bude k dispozici až do 2. listopadu 2021. Festival tímto přenosem poprvé vstupuje do prostředí on-line digital halls a zahajuje cestu k budování svého digitálního publika.

„Přemýšleli jsme, jak přiblížit krásu koncertů festivalu i lidem, kteří se z důvodu nízké kapacity většiny sálů či z důvodů logistických na náš festival nedostanou, a přitom se vyhnuli jisté devalvaci umění, která v posledním roce a půl nastala díky streamování stovek či tisíců koncertů zdarma napříč kulturním spektrem. Toto je cesta,“ říká ředitel LVHF Jiří Partyka. Část výtěžku streamu půjde na podporu sbírky Pro Moravu Nadace Via, do které se festival hned několik hodin po ničivém tornádu aktivně zapojil a rád by v této iniciativě pokračoval.

Delphine Galou (foto Giulia Papetti)
Delphine Galou (foto Giulia Papetti)

V následujících čtrnácti dnech čekají na diváky „vivaldiovské“ hudební hody v podobě více než desítky novodobých světových a českých premiér v podání prvotřídních evropských i českých souborů a sólistů: Accademia Bizantina, Amandine Beyer a Gli Incogniti, Ensemble Scaramuccia, Collegium Marianum, Concerto Aventino, Musica Florea a Fabia Biondiho se svým souborem Europa Galante, který se představí českému publiku rovněž poprvé ve své umělecké kariéře.

Hudební část doplní zdarma přístupné přednášky a do 30. listopadu opravňuje festivalová vstupenka k volnému vstupu na výstavu fotografií Lednicko-valtického areálu pořízených unikátní technikou na kovové desky z dílny dvojnásobného vítěze Czech Press Photo Honzy Sakaře. Festival se koná od 2. do 16. říjnav Lednicko-valtickém areálu, jenž letos slaví 25 let od zápisu na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Více informací, program a vstupenky on-line na webových stránkách festivalu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments