Zámek Liteň představí nejkrásnější árie Mozartových oper

Letošní ročník pěveckých kurzů na zámku v Litni vyvrcholí scénickým koncertem Mozartovi svůdníci, který se uskuteční 7. září 2024 v 18:00 v nově upravené zámecké stodole. Divákům nabídne spojení hudby a zpěvu s jedinečnou zámeckou atmosférou. Během večera zazní za doprovodu smyčcového kvarteta a klavíru nejznámější árie Mozartových oper Don Giovanni a Figarova svatba.
Helena Kaupová (zdroj Národní divadlo)
Helena Kaupová (zdroj Národní divadlo)

Pěvecké kurzy v Litni pořádá ve spolupráci s předními lektory operního zpěvu nezisková organizace Zámek Liteň již od roku 2014. Tento unikátní projekt si získal renomé díky kvalitě výuky a individuálnímu přístupu ke studentům a stal se neodmyslitelnou součástí české hudební scény. Pozvání přijali renomovaní lektoři: profesorka Helena Kaupová, americký hlasový coach a dirigent Kamal Khan a klavírista Ahmad Hedar. Účinkovat bude jedenáct mladých pěvců, kteří letos absolvují druhý běh Masterclasses na zámku Liteň.

Inspiraci ke vzniku Masterclasses v Litni získala ředitelka organizace Ivana Leidlová z USA. „Když jsem po druhém ročníku Festivalu Jarmily Novotné hledala inspiraci, kam aktivity Zámku Liteň dále rozvíjet, zavítala jsem na diskusi s děkanem Juilliard School of Music v New Yorku, panem Arou Guzelimianem. Od něj jsem poprvé slyšela slovo Masterclass.“ První pěvecké kurzy v Litni vedla přední česká mezzosopranistka Dagmar Pecková. „V té době v Čechách nebyl dostatek příležitostí k získání zkušeností pro začínající pěvce. Dagmar Pecková mi nejen objasnila důležitost kvalitních pěveckých kurzů, ale nabídla i první Masterclasses v Litni vést.

Od svého vzniku se na zámku vystřídali lektoři, mezi nimiž nechyběli pěvci jako Kateřina Kněžíková, Martina Janková, Simona Šaturová, Markéta Cukrová, Adam Plachetka, či světově uznávaní klavíristé Gérard Wyss a Ivo Kahánek. Studenti, ať už z České republiky či ze zahraničí, oceňují nejen vysokou úroveň výuky, ale i doplňkový program zahrnující hodiny herectví, přednášky a konzultace lékařky foniatrie nebo dechová cvičení s uznávanou lektorkou pilates Renatou Sabongui.

Každý ze studentů absolvuje denně individuální hodiny s lektorem a korepetitorem.“ Vysvětluje Ivana Leidlová. „Kritéria pro výběr studentů jsou velmi přísná, což zaručuje vysokou kvalitu účastníků. Naše kurzy začínajícím pěvcům skutečně pomáhají v jejich kariéře.

Příkladem úspěchu je polský student Jakub Borgiel, kterému byla ihned po kurzech s Martinou Jankovou v roce 2019 nabídnuta pěvecká zkouška u dirigenta italského operního domu La Scala Franze Welsera-Mösta a následně studium na Vysoké pěvecké škole v Karlsruhe.

Ivana Leidlová (zdroj Zámek Liteň)
Ivana Leidlová (zdroj Zámek Liteň)

Zámek Liteň navíc vydal knihu Skutečný zpěv, kterou napsala Margreet Honig a do češtiny přeložila Markéta Cukrová. Kniha zaznamenala velký ohlas a stala se nedílnou učební pomůckou nejen při pěveckých kurzech na zámku v Litni. Díky této spolupráci vedla Margreet Honig kurzy v Litni v letech 2021 a 2022 spolu s vynikající českou pěvkyní Simonou Šaturovou.

Unikátní je i možnost neformálního setkání studentů s lektory, kde mohou diskutovat o profesních zkušenostech a navázat dlouhodobé vztahy. „Vznikají zde dlouhodobá přátelství a mentoring, což je pro mladé umělce velmi cenné,“ říká majitelka zámku Ivana Leidlová.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments