Zámek Liteň připomene 30. výročí úmrtí sopranistky Jarmily Novotné
Festival Jarmily Novotné v Litni pořádá již třináct sezón nezisková organizace Zámek Liteň, pro letošní rok chystá sérii akcí, které si budou výročí Jarmily Novotné připomínat.
V dubnu se potkají nadšenci pro žesťové nástroje při Liteňských hornových dnech. Součástí programu budou společné koncerty studentů a hráčů České filharmonie v Čechovně, ale i vystoupení mysliveckých trubačů.
25. května 2024 bude zpřístupněna hrobka rodiny Daubků při pietním aktu. Součástí akce bude přednáška o výzdobě této významné kulturní památky a malý koncert. Slavnostní den zakončí koncert v prostoru stodoly v areálu Zámku Liteň.
„Během jara rovněž ožije zámecký park přehlídkou mladých umělců ZUŠ Open, na konci prázdnin zavítají do Litně renomovaní pěvečtí lektoři v rámci Interpretačních pěveckých kurzů, na jehož závěr chystáme scénické provedení části oper W. A. Mozarta Figarova svatba a Don Giovanni.“ prozradila ředitelka a zakladatelka Festivalu Jarmily Novotné Ivana Leidlová.
Jarmila Novotná (1907–1994) žila v Litni se svým manželem Jiřím Daubkem. Přestože během své kariéry Jarmila Novotná zpívala po celém světě, především ve Vídni, Berlíně, Salcburku, Paříži či Miláně a domovskou scénou se jí stala Metropolitní opera v New Yorku, kde účinkovala plných šestnáct sezon ve významných úlohách, aktivně podporovala svým uměním český národ. Únorový puč ji připravil o domov, sídlo v Litni. Po revoluci v roce 1989 se do Čech sopranistka vrátila a nadále podporovala zdejší hudební život. V roce 1991 udělil prezident Václav Havel Jarmile Novotné Řád T. G. Masaryka IV. třídy.
Jarmila Novotná zemřela 9. února 1994 v New Yorku a urna s jejími ostatky byla dle jejího přání uložena v rodinné hrobce Daubkových v Litni. „Její syn Jiří Daubek (85 let) žije v USA a aktivně podporuje činnost neziskové organizace Zámek Liteň. Jsem moc ráda, že se nám daří udržovat přátelský vztah. Pan Daubek by se některého programu letošního roku festivalu zúčastnil. S očekáváním vyčkáváme, který termín mu bude nejlépe vyhovovat. Věříme, že se setkáme právě na slavnostním odpoledni k výročí úmrtí jeho maminky.“ doplňuje Ivana Leidlová
Hrobka rodiny Daubkových se otevírá jen při výjimečných příležitostech. Nachází se na návrší jihovýchodně od obce Liteň, je jednou z nejpozoruhodnějších českých sepulkrálních architektur. Autorem této impozantní stavby v nově založeném anglickém parku je architekt Antonín Wiehl. Na výzdobu staveb si Antonín Wiehl zval přední umělce své doby. Na interiéru hrobky spolupracoval se skupinou umělců, kteří vytvořili výzdobu Národního divadla, například sochař Josef Václav Myslbek nebo malíř Maxmilián Pirner.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]