Zaorálek bude jednat se zástupci divadel, která musí rušit vystoupení

Ministr kultury Lubomír Zaorálek se dnes sejde se zástupci české nezávislé divadelní scény. Umělcům, kteří nejsou v zaměstnaneckých poměrech, podle jejich vyjádření ublížila vládní opatření zavedená proti šíření koronaviru. Apelují na ministra, aby vláda začala jednat o způsobu kompenzace škod, které vznikají rušením veřejných vystoupení.
Lubomír Zaorálek (foto Petr Hloušek)

Divadla, která nejsou zřizovaná státem, městy či kraji, uvádějí, že je vládou vyhlášení omezení o shromažďování lidí připraví o statisíce až miliony korun. Pro některé může být podle jejich zástupců zákaz až likvidační a mnohé umělce může uvrhnout do finančních obtíží. Sdružení těchto umělců chtějí vědět, jak mají řešit náklady za odložené akce, které se místo v březnu a dubnu uskuteční možná na podzim. Zajímá je také, zda budou stát, kraje a obce, které jim poskytují dotace, moci změnit podmínky dotačních smluv.

Mnohá nezávislá divadla jsou na tržbách za představení existenčně závislá. Soubor Cirk La Putyka dnes uvedl, že 82 procent příjmů souboru tvoří tržby ze vstupného. Pokud by například soubor zrušil deset následujících představení jedné ze svých inscenací, přišel by o zhruba 1,5 milionu korun pro herce, akrobaty, techniky, tvůrce, kteří jsou většinou na volné noze. Žádá proto své publikum a fanoušky o podporu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat