Opera PLUS
  • Recenze
  • Rozhovory
  • Zprávy
  • Chystá se
  • Tanec
  • Inzerce
  • Operní panorama
  • Soutěž
  • Slovenský tanec
  • O nás
  • Více
    • Album týdne
    • Čtenářský blog
    • Encyklopedie
    • Filmová Hudba
    • Klasika
    • Lifestyle
    • Osobnosti
    • Portréty
    • Postřehy
    • Publicistika
    • Seznamte se
    • Soudobá Hudba
    • Stará Hudba
    • Týden s Tancem
Čtení Zapněte si bezpečnostní pásy! Blíží se světové premiéry k výročí republiky psané na míru BCO
sdílejte:
Opera PLUSOpera PLUS
Font ResizerAa
Mobilní menu Opera PLus
  • Recenze
  • Rozhovory
  • Zprávy
  • Chystá se
  • Tanec
  • Inzerce
  • Operní panorama
  • Soutěže
  • Slovenský tanec
  • O nás
    • Album týdne
    • Čtenářský blog
    • Filmová Hudba
    • Lifestyle
    • Osobnosti
    • Portréty
    • Publicistika
    • Seznamte se
    • Soudobá Hudba
    • Stará Hudba
    • Klasika
    • Postřehy
    • Týden s tancem
Napište nám
Připojte se k největší komunitě klasické hudby Přihlásit se
Sledujte nás
© Opera PLUS 2025 - Všechna práva vyhrazena
PR Zprávy

Zapněte si bezpečnostní pásy! Blíží se světové premiéry k výročí republiky psané na míru BCO

PR
Publikováno 17/01/2018
sdílejte:
4 minut čtení

V rámci své 6. koncertní sezóny s názvem „C – CENTURY“ objednalo BCO – Brno Contemporary Orchestra u významných českých, slovenských a zahraničních autorů skladby na míru orchestru a na téma 100 let ČSR. Vznikly tak dva mimořádné koncerty FROM CZECHOSLOVAKIA (Češi a Slováci píší pro svět) a FOR CZECHOSLOVAKIA (zahraniční skladatelé píší pro nás), které se odehrají 31. ledna a 20. března v Besedním domě v Brně.

Kdo píše FROM CZECHOSLOVAKIA?
Petr Bakla, jehož díla jsou uváděna především v zahraničí, Mariana Lejava, který vydal více než 15 CD převážně se soudobou hudbou pro Naxos a slovenská vydavatelství a Luboš Mrkvička, ovlivněný II. vídeňskou školou, který vynalezl vlastní hudební jazyk.
Třešničkou na pomyslném dortu upečeném ze světových premiér pak bude skladba ušitá na míru pro houslového virtuóza Milana Paľu, který patří mezi elitu interpretů mladé generace.

Březnovým lákadlem pak budou práce švýcarského světoběžníka Rolanda Dahindena, významného skladatele, trombonisty a performera, který se věnuje interpretaci současné hudby a improvizaci / jazzu. Novou skladbu píše také hvězda současné americké soudobé hudby Eliot Sharp.

Co náš čeká 31.ledna?
Elsewhere (skladba pro 13 nástrojů, na objednávku BCO)
„Název může znamenat „někde“, ale také „někam“. Zůstávám u angličtiny, protože mi tahle obojakost vyhovuje (nechci se rozhodnout). Ale název je jen název. Poslouchejte, jako byste pozorovali oblaka – dejme tomu, že oblaka zimní; letí rychle a vy máte daleký výhled a chvíli času. Nepředstavujte si to, jenom tak prosím poslouchejte. Petr Bakla
Vertigo (Op.25, 2017-18) pro housle a ansámbl (17 hráčů), sedmá závěrečná část cyklu komorních koncertů HEPTACON (2012).
„Už z názvu vyplývají dva nejdůležitější inspirační zdroje: za prvé závratné umění houslisty Milana Paľy, pro kterého byl napsaný a za druhé dva jevy, které jsou charakteristické pro navození stavu závratě (Vertiga). Takže se pohodlně posaďte a „nezapomeňte si zapnout bezpečností pásy!“ Marian Lejava

Part C (pro velký ansámbl)
„… Od okamžiku, kdy jsem začal komponovat, jsem cítil nechuť nějakým způsobem své skladby pojmenovávat… Předpokládám, že to bylo především napětí mezi mojí potřebou hudbu vnímat jako jednolitý fenomén a až fyzickým potěšením z hudebního detailu, které mě asi před jedenácti lety dovedlo k prostému rozhodnutí: své skladby budu označovat jednoduše pořadovými písmeny… část C vznikla pro Brno Contemporary Orchestra v roce 2017. Část D, komponovaná pro Klangforum Wien, představuje zatím poslední kompozici tohoto cyklu.“ Luboš Mrkvička

A hlavně Milan Paľa, nositel mnohých ocenění z mezinárodních soutěží. Jako sólista spolupracuje pravidelně s Filharmonií Brno, Slovenskou filharmonií, rozhlasovými orchestry v Bratislavě a Kyjevě, Petrohradskou filharmonií a dirigenty jako Theodor Guschlbauer, Howard Arman, Alexander Černušenko, David Svee nebo Peter Gribanov. Patří k vyhledávaným interpretům pro uvádění nových děl, má proto za sebou velké množství premiér skladeb současných autorů. V jeho rozsáhlé diskografii se zvláště vyjímá antologie slovenské tvorby pro sólové housle.

PROGRAM
31. 1. 2018 Besední dům, 19:30
FROM CZECHOSLOVAKIA
Petr BAKLA – Elsewhere pro 13 nástrojů
Luboš MRKVIČKA – Part C for large ensemble
Marian LEJAVA – Vertigo (Op.25, 2017-18) pro housle a ansámbl
Milan Paľa enfent terrible sólových houslí
Brno Contemporary Orchestra/ dirigent Pavel Šnajdr
VSTUPENKY on-line na webu Filharmonie Brno – https://www.filharmonie-brno.cz/#detail/-bco-4-from-czechoslovakia/ a půl hodiny před koncertem v místě konání.

Sdílet článek
Facebook zkopíruj odkaz
sdílejte:
Předchozí článek Vídeňský ples v opeře už za tři týdny, lístek do lóže přijde až na půl milionu
Další článek Fugato fugatissimo
0 0 hlasy
Ohodnoťte článek
Odebírat
Přihlášení
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Opera PLUSOpera PLUS
Sledujte nás
© 2025 Opera PLUS
Spravovat své soukromí

Abychom poskytli co nejlepší služby, my a naši partneři používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízeních, technologie jako soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám a našim partnerům umožní zpracovávat osobní údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.

Kliknutím níže vyjádřete souhlas s výše uvedeným nebo proveďte podrobnější rozhodnutí. Vaše volby budou použity pouze na tomto webu. Nastavení můžete kdykoli změnit, včetně odvolání souhlasu, pomocí přepínačů v Zásadách cookies nebo kliknutím na tlačítko Spravovat souhlas ve spodní části obrazovky.

Funkční Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely. Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Statistiky

Marketing

Funkce
Vždy aktivní

Vždy aktivní
  • Spravovat možnosti
  • Správa služeb
  • Správa {vendor_count} prodejců
  • Přečtěte si více o těchto účelech
Spravovat možnosti
  • {title}
  • {title}
  • {title}
wpDiscuz
Vítejte zpět!

Přihlášení k účtu

Username or Email Address
Password

Zapomenuté heslo?

Not a member? Sign Up