Zastupitelé Brna schválili memorandum o stavbě koncertního sálu

Zastupitelé Brna dnes schválili návrh memoranda mezi městem, vládou a Jihomoravským krajem na výstavbu Janáčkova kulturního centra. Koncertní sál za 1,3 miliardy korun má vzniknout do roku 2020 a nabídnout dvanáct set padesát míst. Memorandum obsahuje finanční podíl města ve výši 562 milionů korun, vláda se má podílet 600 miliony a Jihomoravský kraj přislíbil 100 milionů. Podobu memoranda bude ve čtvrtek schvalovat i krajské zastupitelstvo a počátkem října vláda.

Pro návrh zvedlo ruku čtyřicet sedm z celkového počtu pětašedesáti zastupitelů. „Memorandum jsme projednávali delší dobu s ministerstvem kultury i Jihomoravským krajem a podařilo se nám najít shodu ve financování. Myslím, že je to zásadní krok, abychom měli jistotu, že jsme schopni projekt ufinancovat,“ řekl primátor Brna Petr Vokřál (ANO).

Odhadované náklady koncertního sálu jsou 1,3 miliardy korun, což by měly peníze od města, vlády a kraje pokrýt. Podle Vokřála je možné, že se náklady sníží díky veřejné soutěži. Podle primátora by se mohlo začít stavět v roce 2018 a hotovo by mělo být v roce 2020.

Vizualizace Janáčkova kulturního centra (autor Brněnské komunikace)
Vizualizace Janáčkova kulturního centra (autor Brněnské komunikace)

V Janáčkově kulturním centru bude sídlit Filharmonie Brno, která nemá odpovídající prostory na zkoušení a vystupování. O koncertním sálu v Brně se dlouho jen mluvilo, ale nikdy na něj nebyly peníze. Úvodní etapou výstavby jsou vznikající garáže na rohu Besední a Veselé ulice, které budou v podzemí pod centrem.

Související články


Napsat komentář