Zdraví, hegemonie a peklo – Studio ALTA otevře dočasnou univerzitu uměleckých post-praxí

„Vítejte na univerzitě sdílených praxí, kde místo divadelních sálů otevíráme učebny a namísto vztahu učitel-žák nabízíme způsoby kolektivního učení. Umělci a umělkyně se zde transformují do rolí společenských vynálezců, průvodců proměnami, ekonomů, instalatérů pro řešení konfliktů, našeptávačů či poradců při smutku.“ Od 11. září do 2. října 2022 otevře takovou univerzitu Studio ALTA v rámci projektu „It's all about education… Again“.
It’s All About Education… Again – (foto Darja Lukjaněnko)

Během tří týdnů se setká v pražské Invalidovně více než 20 lokálních i zahraničních umělkyň, umělců a kolektivů společně s publikem ve společném záměru rozšiřovat představy o umění, uměleckých praxí a potenciálu vědomostí, které v sobě uchovávají. Tematicky se program letošního ročníku nese v duchu trojice zdraví, hegemonie a peklo. Každý ze tří týdnů je věnován právě jednomu z témat a nahlíží otázky týkající se přístupů k zdravotní péči či hledá strategie, jak se vypořádat se systémovým útlakem a jak přežít tváří v tvář probíhajícím krizím.

Univerzita It’s All About Education vznikla jako snaha upozornit na znalosti mnoha umělců a umělkyň, kteří se nevešli pod hlavičku výtvarného umění a divadla. Jinými slovy, znali jsme spoustu geologů, expertů na černé díry, odborníků na dýchání, naslouchačů nebo mezidruhových politiků, a chtěli jsme se od nich učit. Z této zvědavosti se zrodila myšlenka autonomní školy, kde se nejen učíme novým dovednostem, ale zejména tvoříme novou představu o tom, jak by mohlo vypadat vzdělávání. To, co se na univerzitě děje, se popisuje těžko. Něco vzniká na workshopech, ale i v přestávkách mezi nimi, ve chvílích, kdy ze sebe společně děláme blázny… Možná si tak společně vzpomeneme na to, jak být zase zvídaví ke světu okolo nás?“ říká kurátorka Magdalena Jadwiga Härtelova.

Program univerzity nabídne řadu workshopů a přednášek, lekce sebeobrany a tance, koncerty, hlubinné naslouchání, brainstorming, společný spánek a snění či otevřenou učebnu přístupnou pro kohokoliv, kdo chce své vědomosti a dovednosti sdílet. Účast na akcích je zcela zdarma s možností dobrovolného příspěvku Pay What You Can.

Podrobnosti najdete na stránkách Studia ALTA.

Studio ALTA v Invalidovně (z konference TEH 22, foto Darja Lukjaněnko)

It’s All About Education… Again [Jde o vzdělání… znova] je druhým pokračováním dočasné univerzity post-uměleckých praxí v pražském Studiu ALTA. Akce navazuje na první iteraci, která se konala v červnu 2021, při které strávilo více jak 25 umělců*umělkyň spolu s účastníky intenzivní čas kolektivním procesem sdílení vědomostí souvisejících s vytvářením jiných budoucností. Historická budova Studia ALTA se znovu promění v univerzitu, tentokrát na dobu tří týdnů, od 11. září do 2. října 2022. Znovu se budeme setkávat, abychom se pokusili mobilizovat a poodhalit něco z možností společného vytváření vědomostí. Znovu se budeme sami sebe a jeden druhého ptát: Pokud nás má vzdělání připravit na život, na jaký život se chceme připravovat a jaký svět chceme utvářet? Místní a zahraniční umělci*umělkyně, kreativci*kreativkyně a myslitelé*myslitelky znovu připraví pro návštěvníky workshopy, přednášky, tance, semináře, společné večeře, výměny, koncerty, diskuze i společné vysnívání, čtenářské skupiny a další. Otevřená učebna bude znovu otevřena pro kohokoliv, kdo v ní bude chtít sdílet své vědomosti a dovednosti.

Akce It’s All About Education… Againbude pokračovat ve zkoumání různorodých pohledů na tvorbu a sdílení vědomostí, aby se pokusila uvést do praxe formy vzdělávání, které odporují hierarchiím mistr-žák i nadvládě maximální expertízy navzájem od sebe izolovaných pod-oborů. Místo toho hledáme vědomosti, které rostou provázaně, které se navzájem vyživují a kompostují. Naše hledání budeme znovu soustřeďovat kolem uměleckých a kreativních praxí, zvláště takových, kterým se dnes možná říká „umění“, ale v jiném světě by mohly hrát roli společenských vynálezců, průvodců proměnami, ekonomů, instalatérů pro střety, historiků, poradců při smutku, nebo našeptávačů.

Každý ze tří týdnů univerzity It’s All About Education… Againse bude soustředit na jedno slovo, které nám poskytne klíč k určitému úhlu pohledu na tvorby a sdílení vědomostí. Těmito třemi stádii akce budou: Zdraví [Health], Hegemonie [Hegemony] a Peklo [Hell]. Každý týden budou Studio ALTA obývat dva kolektivy, jeden místní a jeden zahraniční. Během pracovního týdne budou mít tyto kolektivy v ALTĚ návštěvní hodiny, navíc se budou odehrávat menší události jako koncerty a čtenářské skupiny. O víkendech se pak odehrají větší událost jako přednášky, workshopy a společné večeře, které budou sloužit jako momentální závěr tématu uplynulého týdne. Paralelně s programem unvierzity bude pokračovat naplánovaný program Studia ALTA, který však budeme nahlížet prizmatem univerzity.

(MHJ)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments