Zemlinského kvarteto uvede druhý večer série koncertů komorní hudby 4plus

Ve středu 18. května 2022 v 19:30 hodin uvede Zemlinského kvarteto ve Velkém sále Městské knihovny Praha druhý večer letošního ročníku série 4plus. V rámci něj je naplánováno celkem pět koncertů, jejichž tématem je Alexander Zemlinsky, rakouský skladatel, jehož jméno nosí soubor v názvu. Spolu se Zemlinského kvartetem vystoupí sopranistka Lucie Hájková, violista Karel Untermüller a violoncellista Michal Kaňka.
Zemlinského kvarteto (foto Christian Palm)
Zemlinského kvarteto (foto Christian Palm)

„Na druhém koncertě série zazní dvě díla Alexandera Zemlinského a jedna z nejznámějších komorních skladeb Johannese Brahmse. Čtvrtý smyčcový kvartet op. 25 byl napsán roku 1936 a je věnován památce Albana Berga, který zemřel v roce 1935,“ vysvětluje Petr Holman, violista Zemlinského kvarteta, jenž sérii organizuje. „Podobně jako Bergova Lyrická suita je i tento kvartet koncipován ve formě suity – šestivětého cyklu spojujícího několik odlišných charakterů (například Burleska, Adagietto, Barkarola ve formě tématu s variacemi nebo dvojitá fuga na závěr díla). Malé rané dílko Maiblumen blühten überall pro soprán a smyčcové sexteto je podobně jako Schönbergova Zjasněná noc komponováno na báseň Richarda Dehmela, zde ovšem i s pěveckým partem. První smyčcový sextet B dur Johannesa Brahmse pak na koncertě navazuje na obsazení sextetu a posluchačům představí nádhernou romantickou hudbu druhé poloviny 20. století.“

Spolu se Zemlinského kvartetem v sextetu vystoupí violista Karel Untermüller, sólista, komorní hráč a pedagog a violoncellista Michal Kaňka, který kromě obdivuhodné sólové dráhy působil přes třicet let v Pražákově kvartetu a i nadále je velmi aktivní v oblasti komorní hudby. Sopránového partu se pak ujme Lucie Hájková, sólistka opery v Plzni a v Liberci, která je též častým hostem opery Národního divadla.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments