Zemlinského kvarteto ve středu uvede předposlední letošní dvořákovský koncert

Zemlinského kvarteto přichází s dalším dvořákovským koncertem v Městské knihovně. Předposlední koncert čtvrtého ročníku série 4plus se uskuteční ve středu 13. října v 19:30 hodin. Na programu budou další ze smyčcových kvartetů Antonína Dvořáka.

Zemlinského kvarteto (foto Christian Palm)
Zemlinského kvarteto (foto Christian Palm)

„Při sestavování programu koncertů, které postupně představí všech čtrnáct Dvořákových smyčcových kvartetů, je obtížné zařadit do každého večera nějakého vzácného hosta,“ vysvětluje violista Zemlinského kvarteta Petr Holman, který sérii 4plus organizuje. „Tento koncert bude tedy jedním ze dvou večerů zaměřených výhradně na kvartetní tvorbu.“

Raný kvartet D dur představuje Dvořákovu snahu vyrovnat se s wagnerovským vlivem, ovšem nacházíme zde již typické slovanské prvky, ať už první náznaky autorovy schopnosti fenomenální melodiky, nebo variace na téma písně Hej Slované.

Slovo „Slovanský“ se pak nachází přímo v názvu dalšího díla, které v rámci tohoto večera zazní – kvartet Es dur zkomponovaný o deset let později je dílem již zcela vyzrálým a skutečně slovanským – v tematickém materiálu i rytmické a harmonické složce je velmi dobře patrná myšlenková spojitost s duchem lidové hudby, a to ve vysoce stylizované podobě.

Závěrečné dílo tohoto koncertu se pak váže k jiné národnosti – reflektuje skladatelův pobyt ve Spojených státech a geniálním způsobem spojuje inspiraci americkou hudbou 19. století a autorovu melodickou zdatnost a energickou rytmickou odlehčenost. Dvořákův smyčcový kvartet „Americký“ je po zásluze nejznámějším českým komorním dílem v celém světě.

Vstupné 290 Kč lze zakoupit na pokladně Městské knihovny na Mariánském náměstí 1, Praha 1, stejně tak online v prodejní síti GoOut. Vstupenky se studentskou a seniorskou slevou za 150 Kč jsou v prodeji jen v pokladně MKP.

Program:
Antonín Dvořák: Smyčcový kvartet č. 3 D dur, B18
Antonín Dvořák: Smyčcový kvartet č. 10 Es dur op. 51, B92 „Slovanský“
Antonín Dvořák: Smyčcový kvartet č. 12 F dur op. 96, B179 „Americký“

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments