Zemlinského kvarteto vystoupí se švédskou klarinetistkou Karin Dornbusch

Na čtvrtém koncertě série 4plus, kterou pořádá Zemlinského kvarteto v Městské knihovně, vystoupí ve středu 2. listopadu v 19:30 hodin Karin Dornbusch, švédská klarinetistka žijící ve Švýcarsku. Se Zemlinskými přednese ve druhé půli koncertu jednu z nejznámějších komorních skladeb Johannesa Brahmse – kvintet pro klarinet a smyčcové kvarteto.
Karin Dornbusch (zdroj Zemlinského kvarteto)
Karin Dornbusch (zdroj Zemlinského kvarteto)

„První polovina koncertu bude nejprve uvedena Haydnovým Císařským kvartetem C dur op. 76/3. Jeho druhá věta, jež je důvodem přízviska tohoto díla, má formu variací na téma, které dodnes slouží jako německá státní hymna,“ říká Petr Holman, violista Zemlinského kvarteta, jenž je hlavním organizátorem série – letos probíhá již její pátý ročník. „Poté zazní třetí smyčcový kvartet Alexandera Zemlinského, který byl napsán v roce 1924 během skladatelova šestnáctiletého pobytu v Praze. Právě osmdesátému výročí úmrtí Alexandera Zemlinského je letošní série 4plus věnována. My nosíme jméno tohoto rakouského skladatele již od roku 2005. A Zemlinského hudbu hrajeme velmi rádi.“

Koncertní sérii 4plus – večery komorní hudby založilo Zemlinského kvarteto v roce 2018. Na koncertech se kromě Zemlinského kvarteta představují vzácní hosté z Čech i ze zahraničí. Posluchači tak díky této sérii mohli slyšet mnohé vynikající české i zahraniční umělce, kteří spolupracují se Zemlinského kvartetem, v tradičních i neobvyklých skladbách. V koncertní sérii 4plus 2022 uvádí Zemlinského kvarteto především kompletní smyčcové kvartety A. Zemlinského. Těchto pět komorních děl je obsaženo po jednom v každém z pěti koncertů této série. Program doplňuje tvorba vídeňských skladatelů, a to z období první i druhé vídeňské školy (Haydn, Mozart, Webern), ale i dalších autorů spjatých s Vídní (Rejcha, Schubert, Brahms).

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments