Zemřel architekt Ivan Ruller, který se podílel na projektu Janáčkova divadla v Brně

Zemřel významný brněnský architekt Ivan Ruller, loni v listopadu mu bylo jedenadevadesát let. Jeho architektonický rukopis nese hala Rondo, podílel se na projektu Janáčkova divadla.

Ivan Ruller (zdroj youtube.com)

Úplný soupis děl, kterými Ivan Ruller obohatil fond moderní architektury, zahrnuje přes pět stovek položek. Projektoval pavilon E na brněnském výstavišti, administrativní budovu Ingstavu nebo obřadní síň na židenickém hřbitově.

Ivan Ruller byl žákem Bohuslava Fuchse či Bedřicha Rozehnala, silně jej ovlivnil funkcionalismus a moderna. Zúčastňoval se i mezinárodních soutěží. Spolupracoval na památnících v Osvětimi a Dakaru i na budování muzea v Tripolisu.

Po roce 1989 byl čtyři roky děkanem brněnské fakulty architektury. V roce 2003 mu prezident Václav Klaus udělil medaili Za zásluhy o stát v oblasti umění. O rok později získal cenu Obce architektů za celoživotní dílo. Je také laureátem Ceny města Brna.

Ivan Ruller i v pokročilém věku zůstával činný. Učil, projektoval, vyjadřoval se k odborným otázkám. Angažoval se proti odsunu nádraží v Brně. “V tomto městě jsem se narodil, mám ho rád, udělám všechno, co je možné, aby se tomu naprosto nezdůvodněnému návrhu zabránilo,” řekl Ivan Ruller novinářům před dvěma lety.

Janáčkovo divadlo – 1965 (zdroj NDB)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat