Zemřel Bohuslav Korejs, sbormistr a regenschori Týnského chrámu
Bohuslav Korejs se narodil 25. prosince 1925 v Březových Horách u Příbrami. Vystudoval Benešovo gymnázium v Praze, základy varhanní hry se naučil od svého otce. Poprvé veřejně vystoupil jako varhaník ve svých 14 letech, doprovázel písně při májové pobožnosti v pražském kostele sv. Kříže. Za druhé světové války studoval dirigování na škole Unie českých hudebníků z povolání, v roce 1943 se stal členem rozhlasového Khünova sboru.
Vojenskou službu absolvoval jako sbormistr zájezdové skupiny Armádního uměleckého souboru, kvůli nejisté budoucnosti povolání chrámového varhaníka začal pracovat ve statistickém úřadu. Úřednické zaměstnání musel v roce 1951 z politických důvodů ukončit a stal se pomocným dělníkem. Spolupracoval ale s varhaníkem Jaroslavem Vodrážkou a při zaměstnání soukromě studoval gregoriánský chorál u profesora Miroslava Venhody. Řídil také dětský pěvecký sbor v pražských Holešovicích a hrál na varhany v kostele v Praze-Strašnicích.
Ředitelem kůru chrámu Matky Boží před Týnem byl Korejs od roku 1964. Kvůli liturgické reformě, která počítala s užíváním národních jazyků i se zavedením nových liturgických zpěvů, Korejs po roce 1969 postupně zhudebnil desítky žalmů v českém jazyce a utvořil jednotnou soustavu pro všechny tři roční cykly bohoslužby. V knižním vydání žalmy vyšly v roce 1984 pod titulem Zpěvy s odpovědí lidu a chrámoví varhaníci je používají dosud.
Po roce 1989 působil Korejs mimo jiné na Teologické fakultě Univerzity Karlovy. Vyučoval také mladé varhaníky a zpěváky na letních hudebních kurzech. V roce 2006 jeho celoživotní dílo ocenila čestným uznáním Česká biskupská konference. Cenu ministerstva kultury v roce 2015 dostal za celoživotní sbormistrovskou, pedagogickou a dirigentskou činnost v oblasti sborového zpěvu a duchovní hudby.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]