Zemřel finský skladatel Einojuhani Rautavaara
Einojuhani Rautavaara se narodil 9. října 1928 v Helsinkách jako syn operního pěvce. Vystudoval hudební vědu a kompozici na Sibelieově akademii a ve svých tvůrčích začátcích vyšel z neoklasicismu. Díky stipendiu Nadace Sergeje Kusevického mohl studovat na Juilliard School v New Yorku a pracovat se skladateli Rogerem Sessionsem a Aaronem Coplandem. Soukromě pokračoval u Wladimira Vogela v Asconě, kde se seznámil s dvanáctitónovou technikou. V šedesátých letech následovalo období serialismu, v dalším desetiletí se svým prvním klavírním koncertem vrátil k novoromantismu, aby v posledních třiceti letech dospěl k vlastní syntéze všech hudebních podnětů i duchovních a mystických prvků, které v jeho díle hrály významnou roli. Často se také inspiroval přírodou.
Einojuhani Rautavaara je autorem symfonií, komorních skladeb, písní a sborů, jevištních děl. V opeře Thomas popisuje své zážitky z pobytu v klášterním prostředí, Vincent je skladatelovým osobní pohledem na život a dílo Vincenta van Gogha; z této opery vznikla roku 1992 symfonie Vincentiana, jejíž poslední větu, Apotheosis, uvedl 21. května Symfonický orchestr FOK v české premiéře. Opera Sluneční dům pojednává o kultu smrti, další, nazvaná Aleksis Kivi, je věnována prvnímu modernímu spisovateli píšícímu finsky (Aleksis Kivi žil v letech 1834–1872), opera Rasputin je inspirována postavou ruského mystika.
Rautavaara byl označován za kouzelníka zvuku. K jeho největším úspěchům patří koncert pro ptačí hlasy a orchestr Cantus Arcticus. Hudbou dokonce rozmlouval s anděly – s jejich temnými silami jako v koncertu pro kontrabas Angel of Dusk, nebo se světelnými anděly v sedmé symfonii Angel of Light.
„Finský hudební jazyk – jeho rytmika, metrika atd. – byly pro mou hudbu vždy důležité,“ říkal Rautavaara. „Operní libreta jsem si psal sám. Východiskem mé hudby byla často lyrika a zvuk řeči. Využití starých mýtů jako například Kalevaly může přinést plody jen tehdy, pokud na ně hledíme jako na obraz světa vlastní epochy, a tak je vykládáme. Moderní umělec musí mít odvahu jednat právě tak svobodně, jako kdysi Elias Lönnrot, když sbíral lidovou poezii, na jejímž základě Kalevalu vytvořil.“
Einojuhani Rautavaara zemřel ve středu 27. července 2016, bylo mu sedmaosmdesát.
Zdroj: br-klassik.de, derstandard.at
Přeložila a připravila Vlasta Reittererová
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]