Zemřel klavírista a pedagog Emil Leichner

Ve věku 80 let zemřel český klavírista Emil Leichner. Zasloužil se zejména o propagaci a provozování díla Bohuslava Martinů. Byl dlouholetým hudebním pedagogem na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění v Praze.
Emil Leichner (zdroj Nadace Bohuslava Martinů)

Emil Leichner se narodil v Praze 23. července roku 1938 v rodině houslisty Emila Leichnera staršího. V roce 1960 zakončil svá studia na Státní konzervatoři v Praze, kde studoval klavír ve třídě Antonína Reslera. Ve studiích klavíru pokračoval do roku 1965 na pražské Akademii múzických umění u Františka Raucha a Jana Páleníčka. V roce 1963 se stal laureátem soutěže Pražského jara.

Mezi lety 1972 a 1977 účinkoval jako sólista Moravské filharmonie v Olomouci, poté působil do roku 1993 coby sólista Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK.

Emil Leichner koncertně vystoupil v zemích takřka celého světa. Účinkoval na festivalech Pražské jaro, v Berlíně, Aténách, Salcburku, Vídni, Ženevě, Varšavě, Petrohradě, Japonsku, Egyptě a při dalších významných hudebních událostech Evropy, Asie, Ameriky či Afriky.

Proslavil se zejména svojí propagací a zaměřením na dílo Bohuslava Martinů. Jako první interpret nahrál úplný sólový odkaz díla Martinů pro klavír, je zakladatelem pražského Festivalu Bohuslava Martinů a řadu let byl členem správní rady Nadace Bohuslava Martinů. Klavírní kvarteto Bohuslava Martinů založil roku 1964 a s ním natočil komplety klavírních kvartetů Antonína Dvořáka či Ludwiga van Beethovena.

Byl též významným hudebním pedagogem. Od roku 1968 učil na Pražské konzervatoři a po roce 1989 i na HAMU, kde se stal 2001 profesorem.

Za svůj život obdržel řadu ocenění. Roku 1970 získal hlavní cenu v Ženevě za nahrávku Klavírního koncertu Václava Kučery. Za přínos pro dílo Bohuslava Martinů byla udělena Leichnerovi medaile Ministerstva kultury a v roce 2015 pamětní medaile Nadace Bohuslava Martinů.

Profesor Leichner účinkuje též v dokumentárním filmu Okolnosti Bohuslava Martinů režiséra Petra Ruttnera z roku 1988.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na