Zemřel německý wagnerovský tenorista Endrik Wottrich, bylo mu 52 let

Ve věku dvaapadesáti let zemřel ve středu 26. dubna na selhání srdce německý tenorista Endrik Wottrich. Smutnou zprávu potvrdil v sobotu pěvcův manažer Rico Förster.

Endrik Wottrich (zdroj cademi.eu)

Endrik Wottrich (13. října 1964 – 26. dubna 2017) se narodil v Celle v Dolním Sasku. Studoval nejprve hru na housle, přešel ale ke zpěvu a od Německé stipendijní nadace získal stipendium ke studiu na Juilliard School v New Yorku.

Debutoval roku 1992 jako Cassio v Otellovi ve Státním divadle ve Wiesbadenu, následujícího roku nastoupil ve Státní opeře v Berlíně, kde během šestiletého angažmá vytvořil mimo jiné role Tamina v Kouzelné flétně, Alfreda v Traviatě, Lodníka v Bludném Holanďanovi či Andrese ve Wozzeckovi. Hostoval na scénách v Amsterdamu, Drážďanech, Vídni, Stuttgartu a Wiesbadenu.

Roku 1996 debutoval s Chamber Orchestra of Europe za řízení Nikolause Harnoncourta v newyorské Carnegie Hall a jako Mladý námořník v Tristanovi a Isoldě v Bayreuthu, kde v následujících letech vystupoval pravidelně. Roku 1997 zpíval titulní roli v opeře Franze Schuberta Alfonso a Estrella za řízení Nikolause Harnoncourta při Wiener Festwochen. Pod taktovkou Riccarda Mutiho vystoupil v sezoně 1999/2000 v milánské Scale v Dialozích karmelitek a Fideliu, v repertoáru měl také tenorový part Beethovenovy 9. symfonie, který provedl mj. v Paříži a Miláně.

V sezoně 2000/2001 následoval debut v titulní roli Dona Carlose v Bonnu, 2001 ztělesnil v Bayreuthu Walthera Stolzinga v Mistrech pěvcích norimberských v hudebním nastudování Christiana Thielemanna, 2002 Hraběte Elemera v Arabelle v Théâtre du Châtelet v Paříži a roku 2003 Erika v Bludném Holanďanovi při Bayreuthském festivalu.

Roku 2004 vytvořil v Semperově opeře v Drážďanech Siegmunda ve Valkýře a v Bayreuthu titulní roli Parsifala; tehdy došlo mezi ním a režisérem Christophem Schlingensiefem ke střetu, který plnil novinové články. Roku 2005 zpíval titulní roli Tannhäusera ve Scale, 2006 Siegmunda ve Stockholmu, v Bayreuthu a v Théâtre du Châtelet. Roku 2007 přibyla role Florestana ve Fideliovi, s nímž debutoval v Royal Opera House Covent Garden.

V milánské Scale následoval roku 2008 Tambormajor ve Wozzeckovi, 2009/10 v Tokiu a v Bavorské státní opeře v Mnichově a také vytvořil titulní role Lohengrina v Tampere. Podílel se rolí Maxe na nahrávce Čarostřelce s Berlínskými filharmoniky a Nikolausem Harnoncourtem pro firmu Teldec; nahrávka byla nominována na cenu Grammy Awards.

V poslední době vystoupil jako Samson v Samsonovi a Dalile v Sofii a Montrealu, jako Rustan v opeře Waltera Braunfelse Sen jako život a jako Tristan v Neapoli, v Lipsku vytvořil roli Arindala ve Wagnerových Vílách.

Často hostoval ve vídeňské Volksoper. Roku 2009 jako Bakchus v Ariadně na Naxu, roku 2013 zde zpíval Siegmunda v projektu Wagnerův prsten v jednom večeru, naposledy ho ve Vídni bylo možno vidět jako Hagenbacha v nové produkci Catalaniho La Wally.

 

Zdroje: berliner-zeitung.de, br-klassik.de, volksoper.at
Připravila a přeložila Vlasta Reittererová

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na