Zemřel německý wagnerovský tenorista Endrik Wottrich, bylo mu 52 let

Ve věku dvaapadesáti let zemřel ve středu 26. dubna na selhání srdce německý tenorista Endrik Wottrich. Smutnou zprávu potvrdil v sobotu pěvcův manažer Rico Förster.

Endrik Wottrich (zdroj cademi.eu)

Endrik Wottrich (13. října 1964 – 26. dubna 2017) se narodil v Celle v Dolním Sasku. Studoval nejprve hru na housle, přešel ale ke zpěvu a od Německé stipendijní nadace získal stipendium ke studiu na Juilliard School v New Yorku.

Debutoval roku 1992 jako Cassio v Otellovi ve Státním divadle ve Wiesbadenu, následujícího roku nastoupil ve Státní opeře v Berlíně, kde během šestiletého angažmá vytvořil mimo jiné role Tamina v Kouzelné flétně, Alfreda v Traviatě, Lodníka v Bludném Holanďanovi či Andrese ve Wozzeckovi. Hostoval na scénách v Amsterdamu, Drážďanech, Vídni, Stuttgartu a Wiesbadenu.

Roku 1996 debutoval s Chamber Orchestra of Europe za řízení Nikolause Harnoncourta v newyorské Carnegie Hall a jako Mladý námořník v Tristanovi a Isoldě v Bayreuthu, kde v následujících letech vystupoval pravidelně. Roku 1997 zpíval titulní roli v opeře Franze Schuberta Alfonso a Estrella za řízení Nikolause Harnoncourta při Wiener Festwochen. Pod taktovkou Riccarda Mutiho vystoupil v sezoně 1999/2000 v milánské Scale v Dialozích karmelitek a Fideliu, v repertoáru měl také tenorový part Beethovenovy 9. symfonie, který provedl mj. v Paříži a Miláně.

V sezoně 2000/2001 následoval debut v titulní roli Dona Carlose v Bonnu, 2001 ztělesnil v Bayreuthu Walthera Stolzinga v Mistrech pěvcích norimberských v hudebním nastudování Christiana Thielemanna, 2002 Hraběte Elemera v Arabelle v Théâtre du Châtelet v Paříži a roku 2003 Erika v Bludném Holanďanovi při Bayreuthském festivalu.

Roku 2004 vytvořil v Semperově opeře v Drážďanech Siegmunda ve Valkýře a v Bayreuthu titulní roli Parsifala; tehdy došlo mezi ním a režisérem Christophem Schlingensiefem ke střetu, který plnil novinové články. Roku 2005 zpíval titulní roli Tannhäusera ve Scale, 2006 Siegmunda ve Stockholmu, v Bayreuthu a v Théâtre du Châtelet. Roku 2007 přibyla role Florestana ve Fideliovi, s nímž debutoval v Royal Opera House Covent Garden.

V milánské Scale následoval roku 2008 Tambormajor ve Wozzeckovi, 2009/10 v Tokiu a v Bavorské státní opeře v Mnichově a také vytvořil titulní role Lohengrina v Tampere. Podílel se rolí Maxe na nahrávce Čarostřelce s Berlínskými filharmoniky a Nikolausem Harnoncourtem pro firmu Teldec; nahrávka byla nominována na cenu Grammy Awards.

V poslední době vystoupil jako Samson v Samsonovi a Dalile v Sofii a Montrealu, jako Rustan v opeře Waltera Braunfelse Sen jako život a jako Tristan v Neapoli, v Lipsku vytvořil roli Arindala ve Wagnerových Vílách.

Často hostoval ve vídeňské Volksoper. Roku 2009 jako Bakchus v Ariadně na Naxu, roku 2013 zde zpíval Siegmunda v projektu Wagnerův prsten v jednom večeru, naposledy ho ve Vídni bylo možno vidět jako Hagenbacha v nové produkci Catalaniho La Wally.

 

Zdroje: berliner-zeitung.de, br-klassik.de, volksoper.at
Připravila a přeložila Vlasta Reittererová

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat