Zemřel operní režisér Graham Vick

Na komplikace spojené s onemocněním Covid-19 zemřel v sobotu 17. července 2021 britský operní režisér Graham Vick. Zakladateli a uměleckému šéfovi Birmingham Opera Company bylo 67 let.

Graham Vick (zdroj Rossini Opera Festival)
Graham Vick (zdroj Rossini Opera Festival)

Graham Vick se narodil 30. prosince 1953 v anglickém Birkenheadu, studoval na Royal Northern College of Music v Manchesteru a ve 24 letech debutoval jako režisér. V roce 1987 založil Birmingham Opera Company, kde se stal uměleckým ředitelem. Mezi lety 1994 až 2000 byl šéfem Glyndebournského operního festivalu.

Jako režisér se představil téměř ve všech významných světových divadlech včetně londýnské Královské opery, kde provedl opery jako například Mistři pěvci norimberští, Král Artuš, Falstaff nebo Tamerlano. Režíroval též řadu inscenací v newyorské Metropolitní opeře, Deutsche Oper Berlin, petrohradském Mariinském divadle, Opera di Roma, milánském Teatro alla Scala, Pařížské opeře a dalších.

K jeho nejvýznamnějším režijním počínům patří bezpochyby kompletní provedení Wagnerova Prstenu Nibelungova v portugalském Lisabonu a italském Palermu, Othello v Teatro alla Scala nebo Tristan a Isolda v Deutsche Oper Berlin. Jedna z jeho posledních prací, inscenace Šostakovičovy Lady Macbeth Mcenského újezdu, byla uvedena nejen v Metropolitní opeře v New Yorku, ale například i právě na jeho domácí scéně v britském Birminghamu.

Mimo mnohých pracovních ocenění byl i nositelem Řádu britského impéria, počátkem roku 2021 byl pasován na rytíře za zásluhy v oblasti hudby a umění.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments