Zemřel režisér Bedřich Jansa

Dnes ráno zemřel v Ostravě ve věku 85 let dlouholetý činoherní, operetní i operní režisér Bedřich Jansa.

Bedřich Jansa (zdroj Národní divadlo Moravskoslezské)
Bedřich Jansa (zdroj Národní divadlo Moravskoslezské)

Činoherní, operetní a operní režisér Bedřich Jansa se narodil 5. června 1937 v Ústí nad Orlicí. S režií se poprvé setkal u ochotnického divadla právě ve svém rodném městě. Obor režie vystudoval na DAMU pod vedením profesora Antonína Dvořáka a Vítězslava Vejražky, a už během studií pracoval jako asistent režie v Národním divadle v Praze.

V letech 1966 až 1991 působil ve Státním divadle Ostrava (dnes Národní divadlo moravskoslezské). Od roku 1991 zastával funkci uměleckého šéfa olomouckého divadla, poté krátce pracoval v Těšínském divadle, v letech 1994 až 2001 přijal angažmá v Slezském divadle v Opavě.

Na začátku 70. let se významně zasloužil o založení hudebně-dramatického oddělení Janáčkovy konzervatoře, a po řadu let pak svědomitě vychovával několik nastupujících hereckých generací jako pedagog.

V roce 1993 byl již v penzi, když začal spolupracovat s operním souborem NDM (spolupráce trvala až do roku 2003). Pravidelně režíroval i v rozhlase a má na svém kontě má také zhruba dvacet televizních inscenací. Řadu let působil jako pedagog na Janáčkově konzervatoři v Ostravě, kde s hercem Miloslavem Holubem zakládal hudebně-dramatické oddělení. Byl ženatý s herečkou Alexandrou Gasnárkovou.

Bedřich Jansa zemřel ráno 14. září 2022 v Ostravě.

„ Svou laskavostí, pracovitostí a nebývalým citem pro poetiku a svébytnost divadla se do historie ostravského divadla Bedřich Jansa zapsal jako vynikající režisér i člověk. Vzpomínáme na něho s velkou vděčností za všechnu režijní práci a lidskou přívětivost. A protože měl divadlo tolik rád a byl jeho součástí, uspořádá panu Jansovi Národní divadlo moravskoslezské spolu s jeho rodinou poslední rozloučení v pátek 23. září 2022 v Divadle Antonína Dvořáka,“ řekl ředitel NDM Jiří Nekvasil.

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments