Zemřel Rudolf Zelenka, jeden z pionýrů staré hudby v Čechách

Významný cembalista a pedagog Rudolf Zelenka zemřel ve věku dožitých 77 let.
Rudolf Zelenka (zdroj FB)

Rudolf Zelenka zemřel ve středu 17. června 2020 ve věku dožitých 77 let. Poslední rozloučení se zesnulým proběhne v pátek 26. června 2020 ve 13:00 hodin v obřadní síni Starého krematoria v Ústí nad Labem – Střekově.

Tento významný cembalista se narodil v roce 1943. Absolvoval obor klavír na Pražské konzervatoři, kde taktéž získal základy cembalové hry u prof. Dr. Oldřicha Kredby. Po absolutoriu pokračoval ve studiu cembalové hry, která se stala jeho doménou, na vysoké hudební škole v Berlíně a na hudební Akademii ve Vídni.

Na seminářích a koncertech hrál střídavě na cembalo, klavichord i kladívkový klavír. Vystupoval na mezinárodních sympoziích o hudbě 18. století a její interpretaci (například Blankenburg – Německo). Natáčel pro Český rozhlas a pro hudební vydavatelství Supraphon a Opus.

Více jak 45 let spolupracoval s ústeckým Bendovým komorním orchestrem, kde se ve velké míře podílel na realizaci premiér skladeb dochovaných v manuskriptech a na tvorbě generálbasu.

Rudolf Zelenka působil do roku 2013 jako pedagog na Konzervatoři v Teplicích, kde kromě hry na cembalo vyučoval i komorní hru, generálbas a improvizaci.

Dále byl Rudolf Zelenka členem Společnosti pro starou hudbu a zakladatelem Církvické kulturní společnosti. V kostele Nanebevzetí Panny Marie v Církvicích pořádal koncertní řadu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat