Zemřel Sir Charles Mackerras

Ve věku 84 let zemřel slavný dirigent a propagátor české hudby Sir Charles Mackerras. Jeho přínos pro popularizaci hudby Leoše Janáčka byl oceňován nejen u nás, ale i v zahraničí. Padesát let spolupracoval s Českou filharmonií. Podlehl rakovině.


Přestože ho trápila těžká nemoc byl do poslední chvíle stále aktivní. Na začátku roku vydal nové CD se symfonickými básněmi Antonína Dvořáka. Letos v říjnu měl dirigovat Českou filharmonii na mimořádném koncertu, plánovaném na jeho počest.

Britský dirigent a skladatel australského původu, Sir Alan Charles Maclaurin Mackerras, se narodil 17. listopadu 1925 v USA. Byl nejstarší ze sedmi dětí. Na školách v Sydney a poté v Praze studoval hoboj, klavír a skladbu. S klarinetistkou Judy Wilkins měl dvě dcery, Fionu a Catherine. Umělecky debutoval jako dirigent londýnské opery Sadler’s Wells, působil také jako skladatel. V roce 1996 byl u nás oceněn medailí Za zásluhy 1. stupně, od ministra kultury Václava Riedlbaucha dostal medaili za propagaci českého umění Artis Bohemiae Amicis. Zástupci Supraphonu mu navíc předali i zlatou a platinovou desku za několik nahrávek s Českou filharmonií, s níž přes 50 let spolupracoval.

Do Česka se dostal v roce 1947, kdy se v Londýně dozvěděl o stipendiu britské vlády, které nabízelo možnost studovat hudbu v Praze.

Osudným mu bylo setkání s dirigentem Václavem Talichem, který Mackerrasovi nabídl, aby navštěvoval zkoušky v Národním divadle. “A tam jsem jednou uslyšel Káťu Kabanovou. Byl jsem ohromen krásou a dramatičností tohoto díla”. Slavný dirigent mluvil dobrou češtinou. První česká slova se naučil ještě před první cestou do země. “První slova, která jsem uslyšel na hranicích, byla pivo a párek,” říkával.


Janáček se stal vedle Mozarta Mackerrasovým hlavním životním tématem. Roku 1951 dirigoval britskou premiéru Káti Kabanové, natočil řadu ceněných nahrávek Janáčkových oper. Do Československa se vracel i později.

 

 

Proslulý australský dirigent, který by na podzim oslavil pětaosmdesáté narozeniny, a kterému česká hudba vděčí za mnohé, navštívil naši zemi naposledy letos v dubnu.

zdroj: internet, idnes.cz

Mohlo by vás zajímat


3
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Jan

Je jenom málo lidí, před jejichž životními osudy a zásluhami stojí zato pozastavit krok a zamyslet se. Jedním z nich je tento člověk.
Věnoval celoživotní úsilí propagaci našeho, Českého, skladatele v zahraničí. Dosáhl toho, že Janáček je uznávným a prestižním autorem a hrají ho s úctou všechny světová hudební i operní tělesa.

my doma, ho jaksi považujeme za těžkého. Potřebovali bychom nějakého pana Mackerrase i u nás, aby nám divákům a posluchačům otevřel uši a oči.

Čest jeho památce!

Anonymous

Přiznám se, ukáplo mi pár slz.

Anonymous

Je to sice smutná zpráva. Doufejme, že už sedí Mackerrasova duše někde na obláčku v hudebním nebi a zdraví se s Janáčkem a Talichem.