Zemřel skladatel Zdeněk Marat

Ve věku pětaosmdesáti let zemřel minulou neděli hudební skladatel a dirigent Zdeněk Marat. Je podepsán pod více než 450 písněmi z oblasti populární hudby. Informaci o úmrtí na webu zveřejnilo hudební vydavatelství Supraphon.

Zdeněk Marat (zdroj discogs.com)
Zdeněk Marat (zdroj discogs.com)

Zdeněk Marat se narodil 15. února 1931 v Praze. Od dětství hrál postupně na housle, klarinet, kytaru a klavír a už od studií na klasickém gymnáziu vedl vlastní taneční orchestr. Dirigování a skladbu studoval na pražské konzervatoři u Emila Hlobila, absolvoval v roce 1956. Do roku 1964 vedl studiový smyčcový taneční orchestr a zároveň externě působil v orchestru činohry Národního divadla.

K prvním Maratovým úspěchům patřil Pyšný tulipán, který nahrál Josef Zíma již v roce 1956. Následovalo mnoho dalších písní, mimo jiné v interpretaci Yvetty Simonové, Boba Friedla, Hany Ulrychové a Karla Gotta.

Zdeněk Marat vytvořil také mnoho hudebně dramatických děl pro film a televizi. Výrazného ohlasu dosáhl andersenovským muzikálem Pohádka mého života (1982), pro televizi vytvořil například muzikál Miliónová bankovka podle námětu Marka Twaina (1988). Z celovečerní filmové tvorby je významná zejména spolupráce s Dušanem Kleinem: například Sázka na třináctku (1977), Jak svět přichází o básníky (1981) a Jak básníci přicházejí o iluze (1984).

V letech 1970 až 1989 se Maratova tvorba vyvíjela v úzkém sepětí s četnými funkcemi ve Svazu českých skladatelů a koncertních umělců a v dalších institucích.

Napsat komentář