Zemřel slovenský skladatel Juraj Filas

31. prosince 2021 zemřel ve věku 66 let na Covid-19 slovenský skladatel a pedagog Juraj Filas, který žil dlouhodobě v České republice. O jeho úmrtí informoval s odvoláním na hudebníkovy přátele Miroslav Konvalina z Českého centra New York.
Juraj Filas (zdroj Juraj Filas)
Juraj Filas (zdroj Juraj Filas)

„V poslední den roku 2021 zemřel Juraj Filas, jeden z největších hudebních skladatelů naší země konce pozdního 20. století. Byl totiž prvním žijícím skladatelem, kterého od roku 1959 hráli v newyorské Carnegie Hall,“ napsali v e-mailu zaslaném Českému centru v New Yorku manželé Marta a Stanislav Kotyzovi, kteří vedou ve Spojených státech nadaci Harmony Foundation a s Filasem spolupracovali.

Juraj Filas se narodil 5. března 1955 na Slovensku v Košicích, ale od poloviny 70. let minulého století žil v Praze. Na pražské konzervatoři vystudoval dva obory – kompozici u Jana Zdeňka Bartoše a zpěv. Na HAMU absolvoval v roce 1981 skladbu u Jiřího Pauera. Od roku 1985 zde vyučoval na katedře skladby hlavní obor a historické kompoziční studie, vychovával především tradičně orientované mladé skladatele. Byl laureátem řady pěveckých i skladatelských soutěží.

Vytvořil přes sto skladeb, které byly uvedeny v mnoha zemích. Se svým dílem dosáhl v zahraničí opakovaných úspěchů. Podle Kotyzových byly jeho skladby za posledních patnáct let v newyorské koncertní síni Carnegie Hall hrány šestkrát.

Filasovo rekviem Modlitba za naději loni zaznělo v New Yorku při digitální show, která byla součástí pietních večerů k připomenutí 20. výročí teroristických útoků na Spojené státy.
Opera PLUS přinesla s Filasem poslední rozhovor zde.

Rozloučení se uskuteční v sobotu 26. února 2022 od 14:00 hodin v katedrále svatého Víta na Pražském hradě. Requiem celebruje J. Em. Dominik kardinál Duka OP.

https://www.youtube.com/watch?v=yfhHW0OYeOU

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments