Zemřel tanečník, choreograf a pedagog Andrej Halász

Andrej Halász, jehož profesionální kariéra je spjata především s baletem v Košicích, kde výrazně přispěl nejen k formování souboru, ale zasloužil se i o založení tanečního školství, zemřel včera v Praze, ve věku osmasedmdesáti let. Výraznou stopu po sobě Andrej Halász zanechal i v Čechách.

Andrej Halász (foto ŠD Košice)
Andrej Halász (foto ŠD Košice)

Andrej Halász se narodil 8. srpna 1937 v Košicích. V roce 1965 absolvoval VŠMU v Bratislavě, obor pedagogika tance, v letech 1953 – 1956 začínal jako tanečník Maďarského lidového uměleckého souboru v Hodech u Galanty, následujících pět let strávil ve SĽUKU, kde se stal hlavním sólistou. V letech 1961 – 1968 působil jako sólista Baletu Slovenského národního divadla v Bratislavě, od poloviny sedmdesátých let pak následovaly Košice, kde byl sólistou i choreografem a kde stál spolu s manželkou Marilenou Halászovou u zrodu taneční konzervatoře.

manželé Halászovi (foto ŠD Košice)
Manželé Halászovi (foto ŠD Košice)

V letech 1981 – 1984 následovala Music and ballet school v Bagdádu, od roku 2003 pak znovu Státní divadlo Košice, kde nastudoval například Giselle, Marnou opatrnost či Labutí jezero. Andrej Halász působil i na pražské taneční konzervatoři a také na AMU, mezi jeho žáky patří například Ján Nemec, Pavel Ďumbala, Stanislav Fečo, Václav Kuneš, Jiří Pokorný či bratři Bubeníčkové. Na jeho tanečním kontě jsou především dramatické postavy klasického repertoáru; choreografií, pod kterými je podepsaný, jsou více než čtyři desítky.

Mohlo by vás zajímat