Zemřela hvězda brněnské opery Jarmila Palivcová

O víkendu, v sobotu 22.května 2010, zemřela po dlouhé těžké nemoci ve věku 85 let někdejší přední sólistka Janáčkovy opery Národního divadla v Brně mezzosopranistka Jarmila Palivcová – Karlíková. Byla významnou a všeobecně uznávanou osobností zdaleka nejen brněnské opery.

Jarmila Palivcová – Karlíková se narodila 25. února 1925 v Bezdědicích na Berounsku. Studovala sólový zpěv na pražské konzervatoři a již v této době hrála pravidelně v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Přes plzeňskou operu a pražské Divadlo 5. května se v roce 1948 dostala do Brna, kterému zůstala věrná až do svého odchodu do důchodu v roce 1987.
Na brněnské scéně zazářila v řadě rolí oper českých i světových. Nezapomenutelná je mimo jiné její Panna Róza ve Smetanově Tajemství, Radmila v Libuši, Káča v Čertovi a Káče Antonína Dvořáka, Čarodějnice v Rusalce, Dona Isabela ve Fibichově Nevěstě messinské a v neposlední řadě Janáčkova Kostelnička v Její pastorkyni a Kabanicha v Káti Kabanové. Často hostovala také v pražském Národním divadle, mimo jiné jako Fibichova Vlasta v Šárce, Bizetova Carmen či Verdiho Amneris v Aidě a Azucena z Trubadúra.

Mohlo by vás zajímat


2
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Anonymous

To byl pane HLAS!

Anonymous

Takových pěvců už dnes není….