Zemřela hvězda brněnské opery Jarmila Palivcová

O víkendu, v sobotu 22.května 2010, zemřela po dlouhé těžké nemoci ve věku 85 let někdejší přední sólistka Janáčkovy opery Národního divadla v Brně mezzosopranistka Jarmila Palivcová – Karlíková. Byla významnou a všeobecně uznávanou osobností zdaleka nejen brněnské opery.

Jarmila Palivcová – Karlíková se narodila 25. února 1925 v Bezdědicích na Berounsku. Studovala sólový zpěv na pražské konzervatoři a již v této době hrála pravidelně v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Přes plzeňskou operu a pražské Divadlo 5. května se v roce 1948 dostala do Brna, kterému zůstala věrná až do svého odchodu do důchodu v roce 1987.
Na brněnské scéně zazářila v řadě rolí oper českých i světových. Nezapomenutelná je mimo jiné její Panna Róza ve Smetanově Tajemství, Radmila v Libuši, Káča v Čertovi a Káče Antonína Dvořáka, Čarodějnice v Rusalce, Dona Isabela ve Fibichově Nevěstě messinské a v neposlední řadě Janáčkova Kostelnička v Její pastorkyni a Kabanicha v Káti Kabanové. Často hostovala také v pražském Národním divadle, mimo jiné jako Fibichova Vlasta v Šárce, Bizetova Carmen či Verdiho Amneris v Aidě a Azucena z Trubadúra.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments