Zemřela ikona ústecké opery, sopranistka Květa Koníčková

První únorový čtvrtek zemřela jedna z nejvýznamnějších sólistek poválečné éry ústecké opery, sopranistka Květa Koníčková. Letos v červnu by jí bylo pětaosmdesát.

Květa Koníčková (zdroj SD Ústí nad Labem)

Do někdejšího Severočeského divadla Zdeňka Nejedlého v Ústí nad Labem Květa Koníčková (10. června 1932 – 2. února 2017) nastoupila na začátku šedesátých let minulého století, její první tamní premiérou byla Mozartova Figarova svatba, v níž ztvárnila Zuzanku. Hned poté přišla Dvořákova Rusalka, v těsném sledu následovaly Smetanova Karolina ve Dvou vdovách, Verdiho Violetta a Rossiniho Rosina, Barče v Hubičce, Janáčkova Bystrouška, Norina v Donizettiho Donu Pasqualovi a Líza v Čajkovského Pikové dámě. To vše během pouhých tří prvních sezon.

V Ústí nad Labem Květa Koníčková vydržela dlouhých třicet let, až do roku 1991. Celkový počet rolí, které na tamním jevišti ztvárnila a z nichž většina byla hlavních, dosahuje bezmála devíti desítek. „Měla za sebou pěvecké školení u profesorky Raupové, která sice neuměla pořádně česky, učit ale uměla. U Květy byl výsledkem plnozvučný soprán s výškami, které jí dovolovaly zpívat i koloraturní pasáže,” zavzpomínal na svoji někdejší kolegyni Ladislav Muška.

Richard Strauss: Ariadna na Naxu – Květa Koníčková (Zerbinetta) – SDZN Ústí nad Labem 1973 (foto archiv)

Během své kariéry byla Květa Koníčková stálým hostem Opery pražského Národního divadla v Praze, kde vystoupila v půldruhé desítce inscenací, poprvé hned v sezoně 1958/59 jako Violetta. Poté následovaly Verdiho Alžběta z Dona Carlose, Abigailla z Nabucca či Gilda z Rigoletta, Mozartova Královna noci, Pucciniho Čo-Čo-San, Musetta i Tosca, Markétka v Gounodově Faustovi nebo Smetanova Vendulka a Dvořákova Terinka. Z jejích dalších rolí je třeba zmínit alespoň Zerbinettu v Ariadně na Naxu, Gerhwinovu Bess, Orffovu Chytračku nebo Donizettiho Marii Stuartovnu.

Gaetano Donizetti: Marie Stuartovna – Květa Koníčková (Marie Stuartovna) – SDZN Ústí n. L. 1986 (foto archiv)

Jako host Květa Koníčková zpívala i v divadlech v Brně, Plzni, Olomouci a Liberci, věnovala se i koncertní činnosti, poměrně často také vystupovala v zahraničí.

Giuseppe Verdi: La traviata – Květa Koníčková (Violetta), František Dáňa (Germont) – DFXŠ Liberec 1982 (foto archiv)

Na přelomu osmdesátých a devadesátých let působila jako profesorka pěveckého oddělení na Konzervatoři v Teplicích, poté byla odbornou asistentkou na katedře hudební výchovy Pedagogické fakulty v Ústí nad Labem.

Poslední rozloučení s Květou Koníčkovou je ohlášeno na úterý 21. února od 15 hodin v Severočeském divadle v Ústí nad Labem. Pohřeb mít nebude, nepřála si ho, oznámil synovec pěvkyně Martin Koníček.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na