Zemřela ikona ústecké opery, sopranistka Květa Koníčková

První únorový čtvrtek zemřela jedna z nejvýznamnějších sólistek poválečné éry ústecké opery, sopranistka Květa Koníčková. Letos v červnu by jí bylo pětaosmdesát.

Květa Koníčková (zdroj SD Ústí nad Labem)

Do někdejšího Severočeského divadla Zdeňka Nejedlého v Ústí nad Labem Květa Koníčková (10. června 1932 – 2. února 2017) nastoupila na začátku šedesátých let minulého století, její první tamní premiérou byla Mozartova Figarova svatba, v níž ztvárnila Zuzanku. Hned poté přišla Dvořákova Rusalka, v těsném sledu následovaly Smetanova Karolina ve Dvou vdovách, Verdiho Violetta a Rossiniho Rosina, Barče v Hubičce, Janáčkova Bystrouška, Norina v Donizettiho Donu Pasqualovi a Líza v Čajkovského Pikové dámě. To vše během pouhých tří prvních sezon.

V Ústí nad Labem Květa Koníčková vydržela dlouhých třicet let, až do roku 1991. Celkový počet rolí, které na tamním jevišti ztvárnila a z nichž většina byla hlavních, dosahuje bezmála devíti desítek. „Měla za sebou pěvecké školení u profesorky Raupové, která sice neuměla pořádně česky, učit ale uměla. U Květy byl výsledkem plnozvučný soprán s výškami, které jí dovolovaly zpívat i koloraturní pasáže,” zavzpomínal na svoji někdejší kolegyni Ladislav Muška.

Richard Strauss: Ariadna na Naxu – Květa Koníčková (Zerbinetta) – SDZN Ústí nad Labem 1973 (foto archiv)

Během své kariéry byla Květa Koníčková stálým hostem Opery pražského Národního divadla v Praze, kde vystoupila v půldruhé desítce inscenací, poprvé hned v sezoně 1958/59 jako Violetta. Poté následovaly Verdiho Alžběta z Dona Carlose, Abigailla z Nabucca či Gilda z Rigoletta, Mozartova Královna noci, Pucciniho Čo-Čo-San, Musetta i Tosca, Markétka v Gounodově Faustovi nebo Smetanova Vendulka a Dvořákova Terinka. Z jejích dalších rolí je třeba zmínit alespoň Zerbinettu v Ariadně na Naxu, Gerhwinovu Bess, Orffovu Chytračku nebo Donizettiho Marii Stuartovnu.

Gaetano Donizetti: Marie Stuartovna – Květa Koníčková (Marie Stuartovna) – SDZN Ústí n. L. 1986 (foto archiv)

Jako host Květa Koníčková zpívala i v divadlech v Brně, Plzni, Olomouci a Liberci, věnovala se i koncertní činnosti, poměrně často také vystupovala v zahraničí.

Giuseppe Verdi: La traviata – Květa Koníčková (Violetta), František Dáňa (Germont) – DFXŠ Liberec 1982 (foto archiv)

Na přelomu osmdesátých a devadesátých let působila jako profesorka pěveckého oddělení na Konzervatoři v Teplicích, poté byla odbornou asistentkou na katedře hudební výchovy Pedagogické fakulty v Ústí nad Labem.

Poslední rozloučení s Květou Koníčkovou je ohlášeno na úterý 21. února od 15 hodin v Severočeském divadle v Ústí nad Labem. Pohřeb mít nebude, nepřála si ho, oznámil synovec pěvkyně Martin Koníček.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat