Zemřela mezzosopranistka Eva Hlobilová

Pražské Národní divadlo na svých webových stránkách oznámilo, že v závěru minulého týdne zemřela dlouholetá sólistka jeho operního souboru, mezzosopranistka Eva Hlobilová. Bylo jí dvaadevadesát let.

P. I. Čajkovskij: Piková dáma - Eva Hlobilová (Pavlína) - ND Praha 1963 (foto archiv ND/Jaromír Svoboda)
P. I. Čajkovskij: Piková dáma – Eva Hlobilová (Pavlína) – ND Praha 1963 (foto archiv ND/Jaromír Svoboda)

Eva Hlobilová se narodila 24. října 1924 v Brně, kde vystudovala reálné gymnázium. Zpěv studovala společně s klavírem v letech 1938-1943 v Besedě brněnské a rok poté na Konzervatoři Brno, od roku 1945 pak v Praze, kde se téhož roku stala členkou opery Divadla 5. května. Od 1. srpna 1948 až do začátku devadesátých let pak zpívala v Národním divadle. Nastudovala tady dlouhou řadu rolí, jako jsou Cherubín (Figarova svatba), Dorabella (Così fan tutte), Ludmila (Prodaná nevěsta), Vlčenka (Braniboři v Čechách), Pavlína (Piková dáma), Kněžna (Čert a Káča), Siebel (Faust a Markétka), Eboli (Don Carlos), Mercedes (Carmen), Suzuki (Madama Butterfly), Oktavián (Růžový kavalír), Varvara (Káťa Kabanová) či Stařenka Buryjovka (Její pastorkyňa).

G. Verdi: Don Carlos - Eva Hlobilová (Eboli) - ND Praha 1960 (foto archiv ND/Jaromír Svoboda)
G. Verdi: Don Carlos – Eva Hlobilová (Eboli) – ND Praha 1960 (foto archiv ND/Jaromír Svoboda)

V roce 1974 byla Eva Hlobilová jmenována Zasloužilou členkou Národního divadla, byla držitelkou ceny Senior Prix 96. Její dcerou je sopranistka Zora Jehličková, taktéž dlouholetá sólistka Opery Národního divadla. Eva Hlobilová zemřela v pátek 18. listopadu 2016.

L. Janáček: Káťa Kabanová - Eva Hlobilová (Varvara) - ND Praha 1964 (foto archiv ND/Lubomír Rohan)
L. Janáček: Káťa Kabanová – Eva Hlobilová (Varvara) – ND Praha 1964 (foto archiv ND/Lubomír Rohan)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat