Zemřela primabalerína SND Galina Basová

Slovenská první scéna ve středu oznámila, že zemřela dlouholetá primabalerína Baletu Slovenského národního divadla Galina Basová.

Galina Basová (foto Gejza Podhroský)
Galina Basová (foto Gejza Podhroský)

Významná osobnost slovenského baletu, jedna z prvních primabalerín Baletu Slovenského národního divadla Galina Basová se narodila 30. listopadu 1924 v Kyjevě, zemřela 1. března 2016 v Bratislavě.

Galina Basová absolvovala v Kyjevě v roce 1941 choreografické učiliště a začala účinkovat v Divadle Tarase Ševčenka. Po krátké zastávce v Městském divadle v Olomouci se v roce 1946 přestěhovala do Bratislavy. Přijala nabídku vedení Baletu Slovenského národního divadla, kde působila až do roku 1979.

S.Prokofjev: Romeo a Júlia - Galina Basová (Júlia), Stanislav Remar (Romeo) - SND 1949 (foto archív SND)
S. Prokofjev: Romeo a Júlia – Galina Basová (Júlia), Stanislav Remar (Romeo) – SND 1949 (foto archív SND)

Galina Basová ztvárnila na první slovenské baletní scéně největší role klasického baletního repertoáru, jakými byly například Odetta-Odílie (Labutí jezero), Myrtha (Giselle), Júlie (Romeo a Júlie), Raymonda (Raymonda), Zarema (Bachčisarajská fontána), Madelon (Fadetta) a jiné.

B.Asafjev: Bachčisarajská fontána - Trúda Tašká-Boudová (Mária), Galina Basová (Zaréma) -SND 1953 (foto Gejza Podhorský)
B. Asafjev: Bachčisarajská fontána – Trúda Tašká-Boudová (Mária), Galina Basová (Zaréma) – SND 1953 (foto Gejza Podhorský)

Patřila mezi první pedagogy na tanečním oddělení bratislavské konzervatoře. V roce 1951 spolu s osobnostmi, jakými byli Ivo Váňa Psota, Štefan Tóth, Stanislav Remar, Ján Reimoser, stála při vzniku Katedry taneční tvorby Vysoké školy múzických umění. Byla jednou z prvních pedagogů, kteří vyučovali techniku a metodiku klasického tance. Kromě Baletu Slovenského národního divadla působila dva roky ve Vídni, později vyučovala v Německu, ve Švýcarsku a v Holandsku. Ještě jako sedmdesátiletá do roku 1995 přednášela a vyučovala na mnoha tanečních kurzech po světě.

S.Prokofjev: Romeo a Júlia - Galina Basová (Júlia), Stanislav Remar (Romeo) - SND 1949 (foto archív SND)
S. Prokofjev: Romeo a Júlia – Galina Basová (Júlia), Stanislav Remar (Romeo) – SND 1949 (foto archív SND)

I později sledovala paní Galina Basová baletní dění velmi pozorně. V roku 2014 se zúčastnila prvního Tanečního kongresu Tanec SK na půdě Hudební a taneční fakulty Vysoké školy múzických umění.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na