Zemřela světově uznávaná sopranistka Naděžda Kniplová

Ve věku 87 let zemřela v Praze světově uznávaná sopranistka Naděžda Kniplová, sólistka Národního divadla a Státní opery v Praze. Novináře o tom bez bližších podrobností informoval mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.
Benjamin Britten: Albert Herring – Naděžda Kniplová (Lady Billowsová) – ND Praha 11. 2. 1966 (zdroj archiv ND/foto Jaromír Svoboda)

Ostravská rodačka a absolventka pražské Akademie múzických umění získala první operní angažmá v roce 1957 v Ústí nad Labem. Tam také poprvé vystoupila v Její pastorkyni jako Kostelnička, která se jí stala rolí životní. Po třech letech přestoupila do Brna a v roce 1964 se stala členkou Národního divadla, kde během bezmála třiceti let vytvořila řadu významných operních kreací v německých, českých, italských i jiných operách.

Od poloviny 60. let si Naděžda Kniplová začala budovat také mezinárodní renomé, které nakonec dosáhlo světových parametrů. Především byla oceňována za interpretaci heroin v operách Richarda Wagnera, ale nadchla publikum i kritiky také v dílech Beethovenových, Straussových, Pucciniho a Janáčkových. V Karajanově provedení Wagnerovy Valkýry vystoupila v roce 1967 na salcburském festivalu. V roce 1983 dostala titul národní umělkyně.

Kniplová před časem překvapila, když odmítla převzít Cenu Thálie 2010 za celoživotní mistrovství v opeře. Tehdy řekla, že si ocenění zasloužila již dříve. V roce 2011 ho považovala za “milodar”, který nechce.

Pěvkyně se věnovala také přednesu oratorií, vysoce ceněny jsou její studiové nahrávky oper. Jako pedagožka vychovala mnoho žáků, v roce 1991 byla na Akademii múzických umění jmenována profesorkou.

Mohlo by vás zajímat


3
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
dalibor

Odešla v pravém smyslu největší hvězda dramatického sopránu 60.- 80. let na našich i světových jevišť. Měl jsem čest tuto umělkyni zažít na jevišti již v 60.letech jako vášnivou Miladu s nezapomenutelným Daliborem Jiřího Olejníčka v Opavě, nesčetněkrát perlu jejího repertoáru-Kostelničku a také Kabanichu – i s jedinečnou G. Beňačkovou, ale i monumentální Šárku (dnes téměř nehraného Fibicha). Na pražskojarní Pastorkyni 1973 v ND za řízení legendárného B. Gregora (Hlubek, Žídek, M.Cihelníková) v II. finále její “jako by sem smrt načuhovala” a následné sesunutí po pravém portálu za obrovského ff orchestru mne doslova uhranulo a zhypnotizovalo tak, že 2-3 minuty… Číst vice »

dalibor

A ještě poznámku:
1)Nezaznamenal jsem, že ČT (resp. ČTart) hodlá vzdát této jedné z největších českých pěvkyň všech dob hold uvedením některé z jí nazpívaných oper (byť vystupují povětšině jiné dámy) – ale paní Kniplová by si to fakt zasloužila (přimlouvám se za to).
2) Nezaznamenal jsem rovněž aktivitu Národního divadla Praha pokud se týče posledního rozloučení s touto reprezentantkou českého operního umění a české opery ve světě. Zasloužila by si té pocty tak jako celá řada jiných…

Otus

To je přeci logické: byla nejlepší.