Znalci Janáčka připravují pro New York výstavu o Kátě Kabanové

Operu Leoše Janáčka Káťa Kabanová uvede v květnu Metropolitní opera v New Yorku. Tamější České centrum proto otevře 12. března 2020 v České národní budově na Manhattanu výstavu o Janáčkově tvorbě. Hlavním tématem výstavy je vznik opery Káťa Kabanová a její světová premiéra, řekl dnes v Brně novinářům kurátor výstavy Jiří Zahrádka z Moravského zemského muzea.
The Metropolitan Opera New York (zdroj flickr.com/Chun-Hung Eric Cheng)

Jde nám o to, připomenout Leoše Janáčka jak v českém, tak v americkém kontextu a mimo jiné rozvinout diskusi o jeho interpretaci v Evropě a v zámoří,“ uvedl v tiskové zprávě ředitel Českého centra v New Yorku Miroslav Konvalina.

Návštěvníci se dozvědí, jak Janáček hledal námět opery a jak se připravovala premiéra, která se konala v Brně roku 1921. „Výstava připomene i Janáčkovu múzu Kamilu Stösslovou, která byla skladateli inspirací nejen pro Káťu Kabanovou,“ řekl Jiří Zahrádka.

Další část výstavy odhalí historii inscenací Janáčkových oper v New Yorku, například první uvedení opery Její pastorkyňa ještě za života skladatele. Později Metropolitní opera uvedla také Věc Makropulos nebo Z mrtvého domu.

Výstava představí také Janáčkovu stezku v Brně nebo tematické papírové koláže od Venduly Chalánkové. „Představujeme Brno jako místo, které Janáčkovi vždy bylo a stále je nejblíže,“ řekla ředitelka turistického informačního centra TIC Brno Jana Janulíková.

Výstavu připravilo Moravské zemské muzeum ve spolupráci s TIC Brno. Uvede ji muzikolog Michael Beckerman z newyorské univerzity spolu s Jiřím Zahrádkou. Při slavnostním zahájení vystoupí studenti newyorské hudební školy Mannes School of Music. Výstava potrvá dva měsíce.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat