Známe finalisty soutěže Concertino Praga

Poslední dubnový týden rozhodla mezinárodní porota v distančním hodnocení o finalistech letošního ročníku soutěže Concertino Praga. Vybírala čtyři soutěžící v sólové kategorii a čtyři soubory v kategorii komorní. Česká republika bude mít mezi finalisty celkem tři zástupce.

Duo Mráček-Pěruška (zdroj Concertino Praga)
Duo Mráček-Pěruška (zdroj Concertino Praga)

Ve finále sólové kategorie se utkají zástupci ze Slovenska, Maďarska, Německa a České republiky. V dlouholeté historii soutěže je to velmi zajímavý moment, kdy je finále takto národnostně pestré. O přízeň poroty a publika se utkají tři klavíristé Ryan Bradshaw, Ildikó Rozsonits, Jan Schulmeister a houslista Mark Lewin. Nicméně obě poroty vyzvedly umění všech finalistů jako naprosto výjimečné a umělecky po všech stránkách mimořádné.

Finále sólové kategorie se koná 18. září v Dvořákově síni Rudolfina za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu s arménským dirigentem Vahanem Mardirossianem.

V komorní kategorii bude mít Česká republika hned dva zástupce Duo Mráček-Pěruška a Trio Vyšehrad, doplní je rakouské Trio INNsolitus a Veloce String Quartet z Polska. Finálový koncert komorní kategorie proběhne v klášteře sv. Anežky České 17. září. Této kategorie se zúčastnilo 28 souborů v nejrůznějším nástrojovém obsazení ve složení od dua po kvinteto.

„Jsme rádi, že letošní Concertino Praga, navzdory pandemické situaci, oslovilo tolik mladých muzikantů. Obzvláště nás potěšila velká účast v komorní kategorii, jejíž nástrojové složení bylo opravdu pestré. Jsme rádi, že jsme dětem dali v tuto nelehkou dobu směr a cíl, a že se jim podařilo překonat veškeré nástrahy spojené s přípravou a natáčením v době lockdownu. Měly to letos opravdu složité,“ shrnuje Kateřina Konopásková, ředitelka Výroby Českého rozhlasu.

Obě finále vysílá živě Český rozhlas Vltava a D-Dur. Všichni finalisté společně následně vystoupí od 20. do 24. září na Jihočeském festivalu Concertino Praga v Českém Krumlově, Bechyni, Třeboni a Jindřichově Hradci. Absolutní vítězové obou kategorií získají možnost natočit CD v Českém rozhlase. Dalšími cenami jsou stipendia ve výši 5 000, 2 800 a 1 700 eur. Tato stipendia obdrží nositelé pro své další hudební vzdělávání nebo na nákup nástroje. Posluchači finálových klání budou mít navíc možnost udělit cenu publika.

Kromě stipendií a profilového CD už nyní porota rozhodla o udělení speciálních cen. Cenu Nadace Bohuslava Martinů získalo bulhraské Lora and Syon Duo za nejlepší interpretaci skladatelova díla. Veloce String Quartet z Polska získal Cenu Nadačního fondu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové, kterou nadace uděluje za nejlepší interpretaci současné skladby. Cena pro nejúspěšnějšího českého účastníka, kterou věnuje Nadace Karel Komárek Family Foundation, byla udělena již zmíněnému klavíristovi Janu Schulmeisterovi, který není na Concertino Praga nováčkem. V loňském roce ve finále získal čestné uznání prvního stupně.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments