Znojmo dává svému festivalu míň než dřív. Proč, to vysvětlit nechce

Letní mezinárodní Hudební festival Znojmo letos dostane od města dotaci 300.000 korun. Je to sice o 50.000 více než loni, avšak o statisíce méně než v předchozích letech. Příslušná městská komise navrhovala, aby byl letošní příspěvek vyšší, radní ale částku snížili na 300.000 korun. Starosta Vlastimil Gabrhel (ČSSD) se omezil na konstatování, že jde o rozhodnutí městské rady.

Letos se bude festival konat od 7. do 23. července. Poprvé se uskutečnil v roce 2005 a od té doby si získal na mezinárodním věhlasu. V letech 2012 až 2014 jej město dotovalo celkem 2,1 milionu korun. Loni však příspěvek vedení města snížilo na 250.000. „Nikdy nebyly vyřčené žádné argumenty, proč k tomu došlo,“ poznamenal za organizátory Jiří Ludvík, který je zároveň opozičním zastupitelem za hnutí Změna Znojmo.

Hudební festival Znojmo (foto Lenka Jíšová)
Hudební festival Znojmo (foto Lenka Jíšová)

Loni hovořil o tom, že právě jeho hlasitá kritika poměrů ve vedení města stojí za tím, že se příspěvek dramaticky snížil. Nyní už volí diplomatičtější tón. „Jsme úspěšní při vyjednávání o příspěvek na ministerstvu kultury i u sponzorů a věříme, že se nám do budoucna podaří obměkčit i město a pochopí, že to nedělám pro sebe, ale pro město a pro lidi. Starosta udělal politické gesto a přispěl 20.000 korunami na letošní ročník ze svého,“ řekl novinářům Ludvík. Věří, že městské dotace budou do budoucna tvořit jeden z pilířů organizace festivalu. „Protože se stáváme jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí v republice,“ dodal.

Na novinářský dotaz, proč festival dostává méně peněz než v předchozích letech, Gabrhel opakovaně řekl, že to není pravda. Na opakovanou otázku, proč rada na letošní ročník snížila částku, kterou navrhovala komise, pouze uvedl, že jde o rozhodnutí rady. Na další otázky na toto téma odmítl odpovídat.

Prezident znojemského festivalu Jiří Ludvík věří, že se podaří i díky divákům a příjmům ze vstupného pětimilionový rozpočet naplnit. Proti loňsku je dvojnásobný především kvůli množství účinkujících v opeře Don Giovanni, kterou do Znojma přiveze operní zpěvák Adam Plachetka. „Samozřejmě ale musíme šetřit a při smlouvání s umělci jdeme na dřeň a nemůžeme dělat některé koncerty, na které peníze nejsou,“ poznamenal Ludvík. Zmínil také další atraktivní umělecké hosty letošního ročníku, jimiž jsou britský operní pěvec Richard Wiegold či vítěz rakouské soutěže Neue Stimme Rafael Fingerlos.

Mohlo by vás zajímat