Zpěvačka Ida Kelarová představuje mladé talentované Romy

Zpěvačka a sbormistryně Ida Kelarová připravila již potřetí ve spolupráci s Českou filharmonií koncert k Mezinárodnímu dni Romů, tentokrát pod názvem „Kaľi čercheň“, což v překladu z romštiny znamená černá hvězda. Představí v něm mladé talentované Romy, své bývalé studenty a žáky, kteří se vydali cestou klasické, jazzové či tradiční romské hudby a jako studenti prestižních uměleckých škol či hudební profesionálové jsou vzorem mnoha dalším nadaným dětem. Mladí romští hudebníci, zpěváci a tanečníci se předvedou v různých žánrech. Koncert k Mezinárodnímu dni Romů „Kaľi čercheň“ v premiéře odvysílá Česká televize na programu ČT art v pátek 8. dubna 2022 ve 20:15 hodin.

Ida Kelarová (zdroj Ida Kelarová)
Ida Kelarová (zdroj Ida Kelarová)

„Náš večer je věnovaný mladé romské generaci. Plní se mi tím obrovský sen, protože mladé Romy podporuji tři desítky let. Podporuji je, aby se nestyděli, aby byli hrdí a aby v životě něco dokázali. Mám radost, že mohu všem divákům ukázat, kam už tito mladí lidé došli,“ vysvětluje Ida Kelarová. A stejně jako v celém životním úsilí Idy Kelarové je i pro tento večer zásadní téma vzorů: „Vzorů je málo a já cítím jako důležitou povinnost celé naší společnosti romské vzory představit.“

První koncert k oslavě Mezinárodního dne Romů, v němž své síly spojila Ida Kelarová s Českou filharmonií, se odehrál v dubnu 2019 ve Dvořákově síni Rudolfina pod názvem „Šun Devloro“ (Vyslyš mne, Bože). 8. dubna 2021 se v pražské La Fabrice navázalo koncertem „Kamav tut“ (Miluji tě).

Na koncertu „Kaľi čercheň“ například houslista Mário Žiga a klavírista Radek Bagár, společně zahrají závěrečnou část Wieniawského Houslového koncertu č. 2 d moll.

Vedle mladých hudebníků vystoupí pěvecký sbor Idy Kelarové Čhavorenge, výborní jazzmani Ondrej Krajňák (klavír), Marián Ševčík (bicí) a Tomáš Baroš (kontrabas), dvorní skladatel Čhavorenge a kytarista Desiderius Dužda a samozřejmě hudebníci České a České studentské filharmonie.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments