Zrekonstruovaná opereta Járy Beneše na jevišti vídeňské Volksoper

Utéct, nebo zůstat? Mlčet, nebo se ozvat? Přizpůsobit se nebo vzdorovat?  Vídeňská Volksoper uvádí 18. února 2024 od 18:00 hodin hru Zapomeňme na svět (Lass uns die Welt vergessen) – Volksoper 1938, která připomíná bolestivou kapitolu z historie instituce a vrací na jeviště zrekonstruovanou operetu Járy Beneše Gruß und Kuss aus der Wachau.
Theu Boermans: Lass uns die Welt vergessen – Volksoper 1938 (Zapomeňme na svět – Volksoper 1938), Volksoper Wien, 2024 (zdroj Volksoper Wien)
Theu Boermans: Lass uns die Welt vergessen – Volksoper 1938 (Zapomeňme na svět – Volksoper 1938), Volksoper Wien, 2024 (zdroj Volksoper Wien)

Opereta byla vždy únikem z každodenního života – co se však stane, když politickou realitu a každodenní život již nelze ignorovat? Co udělá netolerance, diskriminace a fašismus s umělci Volksoper? Během prvních měsíců roku 1938 se soubor Volksoper připravuje na uvedení operety Gruß und Kuss aus der Wachau Járy Beneše. K moci se však dostávají národní socialisté – následuje propouštění a pronásledování, ať už kvůli židovským kořenům nebo politickým názorům, zatímco ostatní jen mlčky přihlížejí. Jde o pohled do minulosti i konfrontaci s bolestným obdobím dějin Volksoper, ale také otázku k publiku: Jak bychom se zachovali dnes?

Hru Zapomeňme na svět (Lass uns die Welt vergessen) – Volksoper 1938 napsal Theo Boermans na motivy knihy Vaše služby již nejsou zapotřebí Marie-Theres Arnbom o osudech umělců vyhnaných z Volksoper v roce 1938. Dirigentka Keren Kagarlitsky zrekonstruovala z několika mála dostupných materiálů partituru operety Gruß und Kuss aus der Wachau Járy Beneše. Dílo znovu zaranžovala a zkombinovala také se svými vlastními skladbami a s hudbou Gustava Mahlera, Arnolda Schönberga a Viktora Ullmanna. Představení mělo premiéru ve vídeňské Volksoper 14. prosince 2023.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments