Zvuk minulosti, dech současnosti. Capella Cracoviensis přiváží hudební stroj času

Ve středu 14. května v 19:00 hodin v kostele sv. Šimona a Judy v Praze zazní skladby Lessla, Haydna, Brahmse a Mozarta. Jako sólista v Koncertu d-moll vystoupí jeden z nejznámějších polských klavíristů Marcin Masecki. Orchestr povede umělecký šéf souboru Jan Tomasz Adamus.
Ve čtvrtek 15. května – ve stejný čas a na stejném místě – a v pátek 16. května v 19:30 hodin v Broumově (kostel sv. Petra a Pavla) představí soubor pod taktovkou Jana Tomasze Adamuse díla polského mistra renesanční polyfonie Mikołaje Zieleńského.
Závěrečný koncert se uskuteční v sobotu 17. května v 16:00 hodin v Polici nad Metují (kostel Nanebevzetí Panny Marie), kde zazní skladby Františka Lessela, Noskowského a Brahmse v podání Katarzyny Olszewské, Zofie Wojniakiewicz, Anety Dumanowské a Konrada Górky.
„Jsme potěšeni, že můžeme na Broumovsku znovu přivítat vynikající polský soubor Capella Cracoviensis a nabídnout publiku jedinečný hudební zážitek v nádherném prostředí místních kostelů. Věříme, že jejich vystoupení osloví jak milovníky staré hudby, tak všechny, kdo hledají mimořádné kulturní setkání,“ uvedl Václav Matějíček z pořádajícího Vzdělávacího a kulturního centra Broumov.
Vstup na všechny koncerty je dobrovolný.

středa 14. května, 19:00 hodin
Kostel svatého Šimona a Judy, U Milosrdných, Praha, Staré město
Program:
Franciszek Lessel: Fantazie pro smyčcový kvartet
Joseph Haydn: Symfonie č. 90
Johannes Brahms: Kvartet c moll Op. 51 č. 1
Wolfgang Amadeus Mozart: Klavírní koncert d moll KV 466
Účinkující:
Marcin Masecki – klavír
CAPELLA CRACOVIENSIS
Jan Tomasz Adamus – dirigent
čtvrtek 15. května, 19:00 hodin
Kostel svatého Šimona a Judy, U Milosrdných, Praha, Staré Město
Program:
Mikołaj Zieleński: In splendoribus sanctorum à 1
Mikołaj Zieleński: ideo caelos apertos à 1
Mikołaj Zieleński: Exiit sermo à 1
Mikołaj Zieleński: Iustut ut palma florebit à 7
Mikołaj Zieleński: Anima nostra à 7
Mikołaj Zieleński: Inveni David servum meum à 8
Mikołaj Zieleński: Posuisti Domine à 7
Mikołaj Zieleński: Beatus servus à 3
Mikołaj Zieleński: Laetentur omnes à 8
Mikołaj Zieleński: Tu puer propheta à 5
Mikołaj Zieleński: Ortus de Polonia à 8
Mikołaj Zieleński: Gaudete iusti in Domino à 6
Účinkující:
CAPELLA CRACOVIENSIS
Jan Tomasz Adamus – dirigent
pátek 16. května, 19:30 hodin
Kostel sv. Petra a Pavla, Kostelní nám. 224, Broumov
Program:
Mikołaj Zieleński: In splendoribus sanctorum à 1
Mikołaj Zieleński: Video caelos apertos à 1
Mikołaj Zieleński: Exiit sermo à 1
Mikołaj Zieleński: Iustut ut palma florebit à 7
Mikołaj Zieleński: Anima nostra à 7
Mikołaj Zieleński: Inveni David servum meum à 8
Mikołaj Zieleński: Posuisti Domine à 7
Mikołaj Zieleński: Beatus servus à 3
Mikołaj Zieleński: Laetentur omnes à 8
Mikołaj Zieleński: Tu puer propheta à 5
Mikołaj Zieleński: Ortus de Polonia à 8
Mikołaj Zieleński: Gaudete iusti in Domino à 6
Účinkující:
CAPELLA CRACOVIENSIS
Jan Tomasz Adamus – dirigent
sobota 17. května, 16:00 hodin
Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Police nad Metují
Program:
Franciszek Lessel: Fantazie pro smyčcový kvartet
Zygmunt Noskowski: Smyčcový kvartet E dur
Johannes Brahms: Kvartet c moll Op. 51 č. 1
Účinkující:
Katarzyna Olszewska – 1. housle
Zofia Wojniakiewicz – 2. housle
Aneta Dumanowska – viola
Konrad Górka – violoncello

Capella Cracoviensis je komorní sbor a orchestr historických nástrojů. Jeho repertoár sahá od renesanční polyfonie po romantické opery a symfonie prováděné na dobových nástrojích. Soubor vystupoval na mnoha prestižních festivalech a koncertních sálech, včetně Concertgebouw Amsterdam, Bachfest Leipzig, Händel Festspiele Halle, Teatro Real v Madridu, Opéra Royal de Versailles a Theater an der Wien.
Spolupracoval s takovými umělci, jako jsou Christophe Rousset, Giuliano Carmignola, Paul Goodwin, Andrew Parrott a Paul McCreesh. Mezi jeho úspěchy patří první provedení Wagnerových děl v Polsku na historických nástrojích s Waltraud Meier, stejně jako nahrávky oper Pergolesiho a Porpory pro Decca, Moniuszkova Halka pro Sony Classical a Vivaldiho Stabat Mater s Jakubem Józefem Orlińským pro Erato.
V květnu 2018 zahájil soubor projekt Haydn – Kompletní symfonie, jehož cílem je živé provedení a nahrání celého Haydnova symfonického díla. Capella Cracoviensis také provedla všechny symfonie Ludwiga van Beethovena během jediného dne v roce 2016. Tento ambiciózní projekt řídili dirigenti Paul Goodwin, Christophe Rousset, Eivind Gullberg Jensen, Evelino Pidò a Jan Tomasz Adamus.
Od roku 2022 je CC hlavním pořadatelem festivalu Opera Rara Kraków.
Capella Cracoviensis byla založena v roce 1970 z iniciativy Jerzyho Katlewicze, tehdejšího ředitele Krakovské filharmonie, který pověřil Stanisława Gałońského vytvořením souboru specializujícího se na historicky poučenou interpretaci. Od roku 2008 je generálním a uměleckým ředitelem souboru Jan Tomasz Adamus.
Jan Tomasz Adamus – dirigent, varhaník, cembalista a kulturní organizátor; studoval v Krakově a Amsterdamu a dlouhodobě působil jako pedagog na Hudební akademii ve Vratislavi. Od roku 2008 je generálním a uměleckým ředitelem Capelly Cracoviensis, se kterou vystupoval na prestižních festivalech a koncertních sálech po celém světě, včetně Concertgebouw Amsterdam, Teatro Real Madrid, Theater an der Wien, Haydn Festspiele Brühl, Festivalu polské hudby, sálu NOSPR, SWR Festspiele Schwetzingen, Bachfest Leipzig a Händel Festspiele Halle.
Jako odvážný inovátor přišel s nápadem, aby Capella Cracoviensis provedla všechny symfonie Ludwiga van Beethovena během jediného dne (Beethoven Extreme, 27. srpna 2016). Projekt řídili dirigenti Paul Goodwin, Christophe Rousset, Eivind Gullberg Jensen a Evelino Pidò, přičemž Adamus sám dirigoval Devátou symfonii.
Jako varhaník a dirigent má rozsáhlou diskografii, včetně barokních oper (zejména světové premiéry nahrávek Porporova Germanico in Germania a Pergolesiho Adriano in Siria pro Decca), staré polské hudby a klasického a romantického repertoáru na dobové nástroje (Mozartovo Requiem, díla Chopina, Schuberta a Karłowicze a Moniuszkova Halka v původní “vilniuské” verzi). Spolupracoval s renomovanými pěvci, jako jsou Waltraud Meier, Thomas Hampson, Ian Bostridge, Mark Padmore, Jakub Józef Orliński, Franco Fagioli a Núria Rial.
Adamus je také uměleckým ředitelem festivalů Opera Rara Kraków, 6 Tygodni Festival a Bach Festival Świdnica.

Marcin Masecki – jeden z nejplodnějších a nejoriginálnějších polských hudebníků. Držitel mnoha ocenění vystupuje na všech klávesových nástrojích, zpívá, skládá pro film a divadlo, pořádá festivaly, diriguje orchestry, vzdělává, nahrává a kurátoruje hudební akce. Jeho projekty pokrývají široké spektrum stylů a jeho virtuózní propojování různých žánrů i rozmazávání hranic mezi vysokým uměním a zábavou se staly jeho poznávacími znaky.
Jako skladatel uvedl v květnu 2023 novou symfonickou báseň s Filharmonií NFM ve Vratislavi nazvanou “V Goldbergových variacích jsou tři polonézy”. Dílo je rozsáhlou explorací vazeb mezi Bachovým mistrovským dílem a polským národním tancem. Dosud napsal 3 symfonie a jeden klavírní koncert.
Jako filmový skladatel obdržel v roce 2022 prestižní cenu “Orzeł” za nejlepší hudbu k filmu “Powrót do tamtych dni”. Pracoval také na filmu “Studená válka” Paweła Pawlikowského (Cena za nejlepší režii v Cannes 2019), “Podivné nebe” Darka Gajewského a “Fuck For Forrest” Michała Marczaka, mimo jiné.
Pravidelně spolupracuje s Polským národním rozhlasem, Teatr Studio, Capellou Cracoviensis a Štětínskou filharmonií.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]