13. ročníku Broumovské klávesy se zúčastnilo 40 soutěžících ze 4 zemí

13. ročník mezinárodní klavírní soutěže pro mladé klavíristy Broumovská klávesa, který se konal ve dnech 5. až 7. května 2023 v klášteře Broumov, už zná své vítěze. Porota ocenila celkem 16 mladých klavíristů, kteří stanuli na prvních, druhých a třetích místech a zároveň udělila několik čestných uznání.
13. ročník soutěže Broumovská klávesa: Rebeka Chmurova, Maria Chmurova, Anna Chmurova (zdroj Broumovská klávesa, foto Michal Sedláček)
13. ročník soutěže Broumovská klávesa: Rebeka Chmurova, Maria Chmurova, Anna Chmurova (zdroj Broumovská klávesa, foto Michal Sedláček)

Letošního 13. ročníku Broumovské klávesy se zúčastnilo celkem 40 soutěžících z Česka, Slovenska, Polska a Rakouska. Soutěž probíhala v multifunkčním sále Dřevník od pátku 5. května do neděle 7. května 2023 a poslech soutěžních vystoupení byl otevřen veřejnosti.

Výkony soutěžících hodnotila odborná porota, v níž každoročně zasedají koncertní klavíristé a významní představitelé předních kulturních institucí. V letošním roce to byl umělecký ředitel soutěže Ivo Kahánek, Jan Simon (předseda poroty), David Mareček, Milan Langer a Eliška Novotná. Ze zahraničních porotců pak polská pianistka a pedagožka z Hudební akademie Karola Szymanowského v Katovicích Joanna Domańska. Soutěž navštívil první den akce také polský velvyslanec Mateusz Gniazdowski a svou přítomností vyjádřil sounáležitost s regionem ležícím v těsné blízkosti polských hranic.

Letošní již 13. ročník Broumovské klávesy měl ve všech kategoriích vysokou úroveň a také složení laureátů – které čítalo klavíristy ze čtyř zemí – ukazovalo na mezinárodní úroveň akce. Vítězové získali možnost koncertních vystoupení, namátkou s KSO Karlovy Vary či v rámci programu festivalu Dvořákova Praha. Zároveň byla atmosféra soutěže prodchnuta atmosférou příprav na finále soutěže o získání titulu Evropské město kultury 2028, v němž držíme Broumovu palce!“, zhodnotil letošní úroveň soutěže její ředitel Ivo Kahánek. Vybrané laureáty čeká ještě Slavnostní koncert v pražském Rudolfinu, který se uskuteční 26. září 2023 a je součástí celé akce.

13. ročník soutěže Broumovská klávesa: Laureáti 1. kategorie (zdroj Broumovská klávesa, foto Michal Sedláček)
13. ročník soutěže Broumovská klávesa: Laureáti 1. kategorie (zdroj Broumovská klávesa, foto Michal Sedláček)

Pro mladé klavíristy je Broumovská klávesa příležitostí zahrát si před publikem a odbornou porotou a získat tak zkušenosti pro další klavírní i soutěžní dráhu. Laureáti, kteří se umístí na prvních třech místech, získají finanční odměnu, a především příležitost vystoupit na některém z koncertů, které pro laureáty připravila Broumovská klávesa ve spolupráci s partnery.

Výsledky 13. ročníku Mezinárodní soutěže Broumovská klávesa

1. kategorie (do 11 let včetně):
1. místo – Liliana Fejtová
1. místo – Anna Chmurova (Slovensko)
2. místo – Sofie Kozánková
3. místo – Denis Ďuríček (Slovensko)
3. místo – Oliver Přidal
Čestné uznání 1. stupně – Natálie Spoustová, Maria Chmurova (Slovensko)
Čestné uznání – Karla Ptáčková
Diplom pro nejmladšího účastníka soutěže – Rebeka Chmurova (Slovensko)

2. kategorie (12–13 let):
1. místo – Jaroslav Skalka
2. místo – Viktorie Kozánková
3. místo – Katarína Chmurova (Slovensko)
3. místo – Sofiia Kotiuk (Polsko)
Čestné uznání – Milena Jendrzej (Polsko), Daniel Paweł Kaźmierczak (Polsko), Sára Košmiderová

3. kategorie (14–15 let):
1. místo – Eva Emilia Rautner (Rakousko)
2. místo – Damian Lesniewski (Polsko), Tereza Neužilová
Čestné uznání – David Jurásek, Andrzej Romaniszyn (Polsko)

4. kategorie (16–17 let):
1. místo – Semjon Yakimov
2. místo – Adéla Mužíková
3. místo – Joachim Okarmus (Polsko)
3. místo – Tomasz Jasek (Polsko)
3. místo – Magdaléna Pallasová
Čestné uznání – Anna Księżarczyk (Polsko)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments