Komorní orchestr Pražské konzervatoře uvede světovou premiéru koncertu Lukáše Janaty

Komorní orchestr Pražské konzervatoře pravidelně představuje na koncertech v Českém muzeu hudby významná díla českých i zahraničních skladatelů. 17. května 2023 uvede světovou premiéru houslového koncertu Lukáše Janaty.
Lukáš Janata (zdroj Lukáš Janata)
Lukáš Janata (zdroj Lukáš Janata)

Posluchači se mohou tentokrát těšit na Komorní symfonii op. 110bis Dmitrije Šostakoviče, Serenádu Es dur pro smyčcový orchestr, op. 6 Josefa Suka, a především na světovou premiéru houslového koncertu soudobého hudebního skladatele Lukáše Janaty s názvem Talks, který vznikl na objednávku Jana Prchala pro houslistu Daniela Matejču.

Lukáš Janata je český skladatel, hudebník a pedagog, působící v San Franciscu. Jeho hudba byla uvedena na mnoha místech po Evropě a v USA, a i ve Spojených arabských emirátech. Působí jako lektor kompozice na Walden School a San Francisco Conservatory Of Music Pre-College, na jejíž univerzitní divizi vede soudobý sbor Mouthscape, který zde také ještě jako student založil. Slouží ve vedení a jako poradce v neziskových projektech: The Resonance Project, zabývající se propojením hudby s neurovědou, díky níž živá hudba dokáže sloužit jako prostředek k meditaci či rozuzlení konfliktu a filmově produkčního projektu 3232 Music na podporu místních skladatelů v San Francisco Bay Area. Je také zakladatelem tamnějšího skladatelského a umělecky divergentního spolku.

Je bývalým zakládajícím členem sboru Punkt (Praha) a zpívá se San Francisco Symphony a St. Monica Choir. Je držitelem ocenění Highsmith Award za jeho symfonickou skladbu CATCH (2022), Southwest American Prize za symfonickou skladbu BABEL (2018), Ceny Kühnova smíšeného sboru za vokální a capella skladbu Nová míza (2022), a další. Na podzim 2024 obdrží skladatelskou rezidenci VICC ve Visby (Švédsko) v rámci mezinárodní skladatelské společnosti (ISCM). Je vášnivým podporovatelem soudobé hudby a aktivně vytváří umělecké projekty, propojující komunity a umělecké disciplíny: například audio-vizuální projekt SUMU (Helsinki, 2023), podpořený Evropskou komisí a Sibelovou akademií, či solidární benefiční koncert Concert of Compassion ve spolupráci s OSN, umělci ze San Francisco Opera a San Francisco Symphony a národními americkými i ukrajinskými skladateli, při kterém se vybralo přes 100 000 dolarů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments