14. Lípa Musica vrcholí

Mezinárodní hudební festival Lípa Musica, který svou koncertní nabídkou již počtrnácté rozeznívá sever Čech i přilehlé německé pohraničí, se pomalu chýlí ke svému závěru. Listopadová nabídka avizuje ještě tři projekty zaměřené na mladé posluchače, milovníky klasické i alternativní hudby. Dvě desítky koncertu jsou však již minulostí a vybízí k ohlédnutí.

Zahajovací koncert - 17.9.2015 - Lípa Musica 2015 (foto Lukáš Pelech Atelier)
Zahajovací koncert – 17. 9. 2015 – Lípa Musica 2015 (foto Lukáš Pelech Atelier)

Letošní Lípa Musica se na svou pouť nevydávala z lehké startovní pozice. Významný pokles podpory domovského města Česká Lípa přichystal organizátorům nelehké chvíle při přípravách, avšak solidarita ostatních partnerů ztrátu dokázala vykompenzovat do té míry, že návštěvníci koncertů nezaznamenali takřka žádný rozdíl. Branami festivalu podle prvních odhadů prošly v šestnácti lokalitách na čtyři tisíce posluchačů, kterým Lípa Musica přichystala barvitá hudební, taneční i filmová zastavení.

Josef Špaček - 19.9.2015 - Lípa Musica 2015 (foto Lukáš Pelech Atelier)
Josef Špaček – 19. 9. 2015 – Lípa Musica 2015 (foto Lukáš Pelech Atelier)

Českolipský úvod zaujal symfonickou fanfárou, legendární filmovou lahůdkou i taneční improvizací. Dny následující pak nabídly mimořádnou porci komorní hudby za účasti renomovaných tuzemských i zahraničních hostů. K vrcholům se bezpečně zařadila vystoupení Josefa Špačka, Filharmonického dětského sboru z Drážďan, ansámblu PhilHarmonie Octet či česká sólová premiéra vynikajícího německo-francouzského violoncellisty Nicolase Altstaedta.

Nicolas Altstaedt - 8.10.2015 - Lípa Musica 2015 (foto Lukáš Pelech Atelier)
Nicolas Altstaedt – 8. 10. 2015 – Lípa Musica 2015 (foto Lukáš Pelech Atelier)

V podstatě každý z letošních festivalových koncertů nabídl neotřelý hudební zážitek a našel si své – ve výsledku nadšené – posluchače. Atmosféra koncertů, které vybraným hudebním uměním rozehrávají menší i větší festivalová místa v lokalitě historicky těžce zkoušených Sudet, je jedinečná a zcela pro Lípu Musiku specifická. A láká-li nejen místní patrioty, ale i návštěvníky z míst vzdálenějších, nevyjímaje Prahu, pak je význam této přehlídky přesahující dotčené regiony zcela zřejmý a nezpochybnitelný.

O víře, naději lásce aneb Královský nástroj tančí - Jaroslav Tůma (varhany) a Adéla Srncová (tanec) - 21.9.2015 - Lípa Musica 2015 (foto Lukáš Pelech Atelier)
O víře, naději a lásce aneb Královský nástroj tančí – Jaroslav Tůma (varhany) a Adéla Srncová (tanec) – 21. 9. 2015 – Lípa Musica 2015 (foto Lukáš Pelech Atelier)

Poslední dny letošního vydání této hudební přehlídky budou ve svém úvodu patřit nejmladším posluchačským generacím. Lípa Musica přistupuje již několik let zodpovědně ke své roli katalyzátoru hudebního vzdělávání dětí a mladistvých a každoročně do svého programu zařazuje programy pro tuto cílovou skupinu. Letos tak jsou v návaznosti na výročí konce druhé světové války zařazena představení Dětské opery Praha s Krásovým Brundibárem a současně ve spolupráci s českolipskou ZUŠ představení perspektivních mladých talentů této instituce ve spolupráci s populárním klavíristou a skladatelem Petrem Maláskem.

Hans Krása: Brundibár - Dětská opera Praha - 5.10.2015 - Lípa Musica 2015 (foto Lukáš Pelech Atelier)
Hans Krása: Brundibár – Dětská opera Praha – 5. 10. 2015 – Lípa Musica 2015 (foto Lukáš Pelech Atelier)

Předposledním letošním zastavením bude koncert zpěvačky, houslistky a herečky Ivy Bittové, která je jednou z nejnápaditějších osobností české hudební scény. Její hudební projev těžko snese škatulkování. Tu a tam se přiblíží zařaditelným žánrům nebo se věnuje moravským lidovkám, i v jejich interpretaci ale zůstává svá, citlivá, leč živelná, inovativní, energická i konejšící. A tyto divé charakteristiky navíc umocní doprovod Vladimíra Václavka a kapely Čikori, kteří společně představí svůj nový projekt At home v pondělí 16. listopadu v Městském divadle v Jablonci nad Nisou.

Závěr festivalu pak nabídne slavnostní symfonickou tečku v podobě, jež je na poměry Nového Boru monumentální – provedení legendární kantáty Carmina Burana německého skladatele Carla Orffa v podání tria operních sólistů ze scény pražského Národního divadla, Filharmonie Hradec Králové a spojených sborů z Wiesbadenu a Blanska pod taktovkou německého dirigenta T. J. Franka. Již řadu měsíců vyprodaný projekt, který se uskuteční 21. listopadu v Městském divadle v Novém Boru, přivede Lípu Musiku na práh jejího patnáctého výročí a nezbývá než se těšit, co organizátoři připraví k oslavám pro rok 2016…

www.lipamusica.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat