Týden s hudbou (132)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

kalendářCo přinese tento týden
Praha
Sto šedesát hudebníků z České republiky a Německa spolu s italskými sólisty oslaví v pondělí 9. listopadu v katedrále sv. Víta šestadvacáté výročí pádu Berlínské zdi. Koncert s podtitulem Requiem v katedrále začíná v 19 hodin a zazní na něm jediné dílo, Messa da Requiem Giuseppe Verdiho. K provedení spojila PKF – Prague Philharmonia síly s Münchener Bach-Chor a Českým filharmonickým sborem Brno. V prostorách katedrály se tak pod dirigentskou taktovkou Hansjörga Albrechta představí okolo sto šedesáti hudebníků z Česka, Německa a Itálie. Čtveřici sólistů tvoří sopranistka Daria Masiero, altistka Rossana Rinaldi, tenorista Mario Zeffiri a basista Carlo Colombara.

Mozart a jeho pražští přátelé, tak zní název druhého letošního koncertu cyklu Svátky hudby v Praze, Václav Hudeček a jeho hosté, který v polovině října slavnostně odstartoval již svůj čtyřiadvacátý ročník. Koncert se uskuteční v úterý 10. listopadu v sále Pražské konzervatoře. Program druhého večera otevře Mozartovo Divertimento v podání Českého komorního orchestru. Následovat bude ukázka z díla českého hudebního skladatele, pedagoga a klavíristy Františka Xavera Duška. Karel Košárek se ujme sólového partu v jeho Koncertu D dur. Árii Bella mia fiamma, addio, kterou Mozart napsal pro Josefínu Duškovou, zazpívá – vedle dalších čísel – mezzosopranistka Jana Wallingerová Hrochová, závěr večera pak přinese společné vystoupení Karla Košárka s Václavem Hudečkem, kteří se ujmou sólových partů v Mozartově Koncertu pro housle, klavír a orchestr D dur.

Karel Košárek (foto archiv)
Karel Košárek (foto archiv)

Ve středu 11. listopadu ve Španělském sále Pražského hradu vystoupí v rámci dvacátého ročníku festivalu Struny podzimu kontratenorista Philippe Jaroussky, o doprovod se postará klavírista Jérôme Ducros. V programu Paul Verlaine v písních představí svůj nový repertoár zhudebněných děl prokletého básníka.

Mladá klavíristka Varvara Nepomnyashchaya zavítá poprvé do Prahy. Na pódiu Smetanovy síně Obecního domu ji ve středu a ve čtvrtek doprovodí Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. Pro první setkání s pražským publikem zvolila Čajkovského slavný Klavírní koncert b moll. Koncerty 11. a 12. listopadu budou ruskému repertoáru věnovány cele, pod taktovkou Petra Altrichtera na nich zazní ještě předehra k opeře Chovanština a Prokofjevova Pátá symfonie.

Varvara Nepomnyashchaya (foto FOK)
Varvara Nepomnyashchaya (foto FOK)

Jednota pro zvelebení hudby v Čechách, spolek působící při Pražské konzervatoři, pořádá již třetí ročník festivalu Kultura v srdci Prahy, který se uskuteční v Koncertním sále konzervatoře. Představí se na něm nejlepší žáci školy společně se svými pedagogy a hosty. Zahajovací koncert ve čtvrtek 12. listopadu 2015 patří Symfonickému orchestru konzervatoře s hostujícím dirigentem Ondrejem Lenárdem. V programu zazní předehra Wolfganga Amadea Mozarta k Donu Giovannimu, koncertní předehry Antonína Dvořáka V přírodě, Othello a Karneval a Houslový koncert Jeana Sibelia. Sólistkou bude mladá houslistka a laureátka mezinárodních soutěží Ludmila Pavlová.

Houslista Miroslav Vilímec se v roce jubileí Jana Kubelíka (1880–1940) vrátil k jeho 4. koncertu B dur a několikrát ho letos zahrál na svých recitálech. Koncert provede v Praze také s orchestrem, s Plzeňskou filharmonií za řízení jejího šéfdirigenta Tomáše Braunera, a to v pátek 13. listopadu v sále Martinů na Hudební a taneční fakultě Akademie múzických umění v Praze. Plzeňská filharmonie v rámci slavnostního koncertu k uctění památky Jana Kubelíka provede kromě jeho Koncertu B dur ještě skladbu Iši Krejčího Vivat Rossini a také dvě rapsodie Antonína Dvořáka.

Miroslav Vilímec (foto archiv)
Miroslav Vilímec (foto archiv)


Regiony
Filharmonie Brno připravuje na listopad tři mimořádné koncerty. Na prvním, v úterý 10. listopadu, čeká milovníky klasiky v Besedním domě pořad Chopin na dobových nástrojích. Na programu jsou Chopinovy písně v provedení maďarské sopranistky Yvette Mondok za doprovodu orchestru Wrocławska Orkiestra Barokowa, k vidění a slyšení bude i „zlatý“ klavír, jeden ze tří kusů na světě, za který usedne maďarský pianista Alex Szilasi.

Alex Szilasi (foto Filharmonie Brno)
Alex Szilasi (foto Filharmonie Brno)

Zahajovací koncert Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka se uskuteční ve čtvrtek 12. listopadu v Grandhotelu Ambassador Národní dům v Karlových Varech. Zazní árie Wolfganga Amadea Mozarta, Gaetana Donizettiho, Antonína Dvořáka, Giuseppe Verdiho a Giacoma Pucciniho. Pěvce doprovodí Karlovarský symfonický orchestr pod vedením Františka Drse. Závěrečný koncert vítězů a laureátů soutěže se uskuteční 20. listopadu v Karlovarském městském divadle. Do soutěže se letos přihlásilo 101 pěvců ze čtrnácti zemí. O vítězích v kategoriích Junior, Operní naděje a Píseň bude letos rozhodovat dvanáctičlenná mezinárodní porota v čele s Peterem Dvorským.

Festival Lípa Musica představí ve čtvrtek 12. listopadu v Jiráskově divadle v České Lípě mladé talenty. Na koncertě vystoupí Jazzová farma a další žáci ZUŠ Česká Lípa. Hostem večera bude klavírista Petr Malásek.

Na pátek 13. listopadu připravil baletní soubor Divadla F. X. Šaldy v Liberci premiéru hudebně-tanečního představení Gazdina roba na motivy stejnojmenného dramatu. Více než rok po uvedení Foersterovy opery Eva přinese podzimní baletní premiéra – dramaturgicky záměrně – naprosto odlišné zpracování stejné předlohy, tentokrát do formy tanečního divadla s rolí Vypravěče. Režisérka a choreografka Alena Pešková znovu spolupracuje se skladatelkou, zpěvačkou, herečkou a hráčkou na kvinton Gabrielou Vermelho, která bude celým dějem provázet a komentovat ho.

Alena Pešková (foto archiv Aleny Peškové)
Alena Pešková (foto archiv Aleny Peškové)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat