18. ročník festivalu Za poklady Broumovska zahájí americký gospelový sbor

Na originální hudební zážitek se mohou těšit návštěvníci zahajovacího koncertu 18. ročníku festivalu Za poklady Broumovska. V božanovském kostele v sobotu 1. července v 18:00 hodin vystoupí gospelový sbor The Jeremy Winston Chorale pod vedením dirigenta Jeremy Scotta Winstona. Během léta bude následovat dalších dvanáct koncertů v kostelích broumovské skupiny i na jiných místech regionu a doprovodný program. Úlohu rezidenčního skladatele přijal pro letošek skladatel, klavírista a dirigent Jan Kučera.
The Jeremy Winston Chorale (zdroj The Jeremy Winston Chorale)
The Jeremy Winston Chorale (zdroj The Jeremy Winston Chorale)

Gospelový sbor The Jeremy Winston Chorale byl založen v roce 2012, hned téhož roku vyhrál v kategorii gospel největší světovou soutěž ve sborovém zpěvu The World Choir Games v americkém Cincinnati a krátce nato získal i pozvání tehdejšího prezidenta USA Baracka Obamy a jeho manželky Michelle k vystoupení v Bílém domě. Od vítězství se tak uznávaný The Jeremy Winston Chorale objevuje na mnoha prestižních místech a cestuje po celém světě. Jejich vystoupení v božanovském kostele v sobotu 1. července 2023 slibuje nejen mimořádný hudební, ale i duchovní zážitek.

V červenci a srpnu připravuje festival Za poklady Broumovska dalších dvanáct koncertů a doprovodný program, které propojí téma Dech jako fenomén. Hlavní těžiště hudebního programu bude totiž spočívat v prezentaci dechových nástrojů, pěveckých souborů i sólových pěvců, „dýchat“ budou i nedávno zrekonstruované varhany v kostele sv. Petra a Pavla. „Festival Za poklady Broumovska přichystal pro posluchače na celé léto špičkovou, převážně klasickou hudbu domácí i zahraniční provenience. V rámci naší činnosti podporujeme mladé interprety, přispíváme na obnovu církevních památek a poslední roky také systematicky podporujeme soudobou tvorbu tím, že oslovujeme ke spolupráci vynikající domácí skladatele. Festival tak generuje vznik zcela nového repertoáru, inspiruje a šíří povědomí o regionu netradiční cestou,“ říká ředitelka festivalu Tereza Kramplová.

Rezidenčním skladatelem letošního ročníku bude dirigent, skladatel a klavírista Jan Kučera, který takto představuje spolupráci s festivalem: „Festival dal letos mé hudbě velkorysý prostor a já si toho moc vážím. Na pěti koncertech zazní jak skladby nové, tak staršího data. Na objednávku festivalu komponuji Halali pro skupinu lesních rohů, které budou tradičně hrát všichni účastníci hornových kurzů Broumov. Daniel a Lukáš Klánští uvedou v premiéře písňový cyklus Písně trpělivé a píseň Mnichova řehole, odkazující na benediktinský řád úzce spojený s broumovským klášterem. Vynikající žesťový soubor Prague Brass Quintet zahraje moji The Four Color Suite, plnou jazzových inspirací a v podání smyčcového kvarteta Apollon Quartet zazní můj raný Smyčcový kvartet č. 1, který jsem napsal ve svých dvaceti letech. Na závěrečném koncertu zazní moje orchestrální verze skladby Zrození. Provede ji Filharmonie Hradec Králové a dirigent Kaspar Zehnder.

Na festivalu se dále představí jak čeští interpreti: Filharmonie Hradec Králové, cembalisté Barbara Maria Willi a Martin Hroch, Apollon Quartet, Lukáš a Daniel Klánští, hornisté Zuzana Rzounková a Jan Vobořil, sbor Zvonky Praha a Abbellimento či soubor PBtet – Prague Brass Quintet, tak i zahraniční umělci – rakouská harfenistka Elisabeth Plank, flétnista a dirigent Kaspar Zehnder, italský hornista Luca Benucci, německý hornista Christian Lampert nebo klarinetista Jakub Bokun a kytarista Jakub Kosciuszko z Polska. Závěr festivalu obohatí již tradiční Festivalové Finále s doprovodným programem, kterým bude audiovizuální projekt Purgatio nebo prezentace regionálních umělců v rámci prohlídek kláštera i další ambientní hudba. Na většinu koncertů je dobrovolné vstupné, jehož výtěžek putuje na podporu kostelů broumovské skupiny.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments