23. ročník Letních slavností staré hudby napodobí zvuky divočiny na dobové nástroje

Letošní Letní slavnosti staré hudby zahájí 19. července v Emauzském klášteře vlámský vokální soubor Dionysos Now! V programu s názvem Lilium angelicum vzdá hold skladateli Adrianu Willaertovi, který v 16. století působil jako kapelník v benátské bazilice sv. Marka. Slavnosti do 4. srpna na různých místech metropole nabídnou například španělský soubor La Bellemont, německou sopranistku Annu-Lenu Elbertovou nebo německo-jihoamerický soubor Los Temperamentos.
Letní slavnosti staré hudby 2022 – Natura (zdroj Letní slavnosti staré hudby)
Letní slavnosti staré hudby 2022 – Natura (zdroj Letní slavnosti staré hudby)

“Jsme rádi, že i po 23 letech existence festivalu můžeme přinášet našim posluchačům stále nové objevy, ať už se jedná o novodobé premiéry nebo o nejrůznější historické souvislosti v dílech skladatelů minulých staletí. Po dvou letech provizorií a opatrných řešení připravujeme festival v tradiční podobě a velmi si vážíme zájmu publika, který prozatím předčil naše očekávání,” uvedla ředitelka festivalu Letní slavnosti staré hudby Josefína Knoblochová.

Festival 4. srpna uzavře rezidenční ansámbl Collegium Marianum, který spolu s italskou sopranistkou Robertou Mameli nabídne výběr z děl dvou velikánů barokní opery – Antonia Vivaldiho a Georga Friedricha Händela. “Pro závěrečný koncert jsme vybrali instrumentální a vokální příklady tohoto umění, které zároveň zpodobňují různé lidské emoce,” podotkla umělecká vedoucí souboru Collegium Marianum a hlavní dramaturgyně festivalu Jana Semerádová.

Součástí festivalu jsou mezinárodní mistrovské interpretační kurzy Akademie Versailles a interpretační semináře s předními německými interpretkami Saskií Fikentscherovou (barokní hoboj, flétny) a Kristin von der Goltzovou (barokní violoncello).

Podtitulem letošního festivalu je Natura, protože pojítkem jeho programu se stala inspirace zvuky zvířat, zahradami, květinami, živly, krajinou, přírodními božstvy a dalšími mytologickými bytostmi spjatými s přírodou. Koncerty rozezní Emauzský, Strahovský a Břevnovský klášter, zámek Troja, kostel sv. Šimona a Judy.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments