4. ročník Mezinárodní violoncellové soutěže Krzysztofa Pendereckého vyhrál Vilém Vlček

Český violoncellista Vilém Vlček se stal vítězem čtvrtého ročníku Mezinárodní violoncellové soutěže Krzysztofa Pendereckého.
Vilém Vlček (zdroj International Krzysztof Penderecki Cello Competition, foto Piotr Markowski)
Vilém Vlček (zdroj International Krzysztof Penderecki Cello Competition, foto Piotr Markowski)

Na finále 4. ročníku Mezinárodní violoncellové soutěže Krzysztofa Pendereckého, které se konalo 3. prosince 2023, vystoupili za doprovodu orchestru Sinfonietta Cracovia čtyři finalisté s vybranými skladbami Pendereckého, ale i jiných autorů.

První cenu a 80.000 zlotých (asi 450.000 Kč) získal pětadvacetiletý Vilém Vlček z České republiky. Zároveň získal také cenu za nejlepší provedení koncertu. Druhou cenu ve výši 40.000 zlotých (225.000 Kč) získal devatenáctiletý Sang Hyeok Park z Jižní Koreje a třetí cenu ve výši 20.000 zlotých (112.000 Kč) devatenáctiletá Maria Salvatori z Itálie. Třiadvacetiletý Cyprien Lengagne (Francie a Švýcarsko) získal čtvrtou cenu ve výši 10.000 zlotých (56.000 Kč) a Zvláštní cenu Elżbiety a Krzysztofa Pendereckých za nejlepší sólový výkon.

Soutěž byla otevřena pro violoncellisty ve věku od 16 do 30 let a se skládala ze tří kol, do prvního kola bylo vybráno 45 soutěžících. Letošní ročník soutěže byl zakončen Koncertem laureátů, který se konal 4. prosince v Kongresovém centru ICE v Krakově a na němž vystoupil orchestr Sinfonietta Cracovia pod vedením Katarzyny Tomaly-Jedynak.

Vilém Vlček studuje na Musik Akademie Basel, je držitelem prvních cen v mnoha soutěžích, mimo jiné v Markneukirchenu, Liezenu, Talents for Europe, Heranově violoncellové soutěži, Soutěži českých konzervatoří, violoncellové soutěži Jana Vychytila, Rahnově hudební ceně a Ceně Jiřího Bělohlávka. Jako sólista vystupoval s Českou filharmonií, Basilejským komorním orchestrem, Lucernskými symfoniky a Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments