Cenu Jiřího Bělohlávka získal violoncellista Vilém Vlček

Pátým laureátem Ceny Jiřího Bělohlávka pro umělce do třiceti let se stal violoncellista Vilém Vlček. V průběhu Open Air koncertu na Hradčanském náměstí v Praze, kterým Česká filharmonie pod taktovkou amerického dirigenta Keitha Lockharta ukončila svou 127. sezonu, mu cenu předala Anna Fejérová, choť zesnulého šéfdirigenta prvního českého orchestru.
Vilém Vlček (zdroj Soutěž Nadace Bohuslava Martinů)
Vilém Vlček (zdroj Soutěž Nadace Bohuslava Martinů)

Pětadvacetiletý Vilém Vlček je absolventem Gymnázia a Hudební školy hlavního města Prahy ve třídě Mirka Škampy a Martina Škampy. Od roku 2018 studuje na Musik-Akademie Basel ve třídě Danjulo Ishizaky. Jako sólista vystupuje s řadou orchestrů, například Českou filharmonií, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, Basilejským komorním orchestrem, Lucernským symfonickým orchestrem nebo Kaunaskou filharmonií a představil se publiku ve více než třech desítkách států Evropy a Asie, Afriky a Ameriky. Stal se držitelem první ceny na violoncellové soutěži v Liezenu, soutěži Talents for Europe, Heranově violoncellové soutěži, Soutěži českých konzervatoří, Soutěži Bohuslava Martinů a je držitelem švýcarského ocenění Rahn Music Prize 2022. V květnu letošního roku zvítězil jako druhý Čech po Radku Baborákovi v prestižní mezinárodní soutěži v Markneukirchen.

V komisi, která rozhodovala o udělení Ceny Jiřího Bělohlávka, zasedli stejně jako v předchozích ročnících vedle Anny Fejérové a šéfredaktora časopisu Harmonie Luboše Stehlíka zástupci institucí, s nimiž Jiří Bělohlávek v posledních letech svého života nejintenzivněji spolupracoval – za Pražské jaro Roman Bělor, za PKF – Prague Philharmonia Jan Fišer, za Hudební akademii múzických umění Irvin Venyš a za Českou filharmonii Jiří Vodička a David Mareček.

Cena Jiřího Bělohlávka je spojena s vystoupením na příštím Open Air koncertu České filharmonie, na němž pod taktovkou Petra Altrichtera přednese Rondo g moll Antonína Dvořáka, a s peněžitou odměnou 30 tisíc korun, kterou v letošním roce věnovali členové Dynamického klubu dárců České filharmonie Jan Stejskal a Jan Král. Vilém Vlček dále dostal diplom v podobě grafického listu, jehož autorem je malíř Jiří Voves, blízký přítel Jiřího Bělohlávka, který navrhl i jeho náhrobek na Vyšehradském hřbitově.

V roce 2019 získala Cenu Jiřího Bělohlávka hornistka Kateřina Javůrková, v roce 2020 dirigent a violoncellista Robert Kružík, v roce 2021 houslista Jan Mráček a loni tenorista Petr Nekoranec, jenž se na letošním Open Air koncertu České filharmonie přednesl několik árií z oper Wolfganga Amadea Mozarta.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments