Vyhlášen 58. ročník mezinárodní soutěže Concertino Praga
Poté, co se v roce 2020 Český rozhlas spojil při pořádání soutěže s Akademií klasické hudby, se mírně pozměnila pravidla, ale to nejpodstatnější zůstalo zachováno: první kolo soutěže má podobu poslechu anonymizovaných nahrávek. Po vybrání finalistů proběhne druhé kolo, které má podobu veřejného koncertního vystoupení v Rudolfinu v rámci festivalového programu Dvořákovy Prahy, tedy před publikem, porotou složenou z mezinárodně uznávaných osobností interpretační a pedagogické scény a před mikrofony Českého rozhlasu.
Koncert má vždy jedinečnou atmosféru a zaplněné Rudolfinum spolehlivě prověří technickou úroveň i celkovou osobnostní vyspělost každého z mladých hudebníků. Ve spolupráci se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu soutěžící bojují nejen o konečný verdikt odborníků, ale také o cenu diváků. „Zavře-li člověk na finálovém koncertu na chvíli oči a zaposlouchá se, snadno zapomene na věk soutěžících. Jejich výkony totiž velmi často snesou ta nejpřísnější srovnání s etablovanými hráči,“ zdůrazňuje svou zkušenost Kateřina Konopásková, ředitelka Sekce uměleckých těles, soutěží a přehlídek ČRo, která u Concertina Praga stojí již sedmým rokem.
V roce 2024 proběhne soutěž v sólové kategorii, všechny nástrojové obory jsou hodnoceny společně. V oborech housle, klavír, violoncello, cembalo, akordeon, harfa a kytara se soutěže mohou zúčastnit hudebníci, kteří v době konání finálového koncertu, tedy 14. září 2024, nepřesáhnou věkový limit 16 let. Pro obory flétna, hoboj, klarinet, fagot, trubka, lesní roh, saxofon a trombon platí věkový limit 18 let.
Absolutní vítěz Dvořákovy mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga získá právo pořídit profesionální nahrávku ve studiu Českého rozhlasu a od Nadace Karel Komárek Family Foundation účelové stipendium ve výši 5 000 eur pro další vzdělávání nebo na nákup nástroje. I další hudebníci v pořadí pak získají 2800, 1700 a 700 eur z Nadace KKFF, společností Bulb a Bärenreiter Praha. „Nejde však jen o okamžité finanční ocenění úspěšných soutěžících, ale o pootevření dveří na prestižní pódia či navázání kontaktu s vynikajícími pedagogy v tuzemsku i zahraničí, kteří mohou nadále průběžně napomáhat rozvíjet výjimečné schopnosti mladých hudebníků,“ dodává intendant Akademie a ředitel festivalu Dvořákova Praha Jan Simon.
Bonusem pro laureáty soutěže je rovněž pozvání na tradiční Jihočeský festival Concertino Praga, který se koná krátce po vyhlášení výsledků v historických sálech Jindřichova Hradce, Českého Krumlova, Tábora a Bechyně za asistence publika a mikrofonů Českého rozhlasu. Vybraní mladí hudebníci se do České republiky vrátí i v dalších letech a představí se na koncertech produkovaných Českým rozhlasem, Dvořákovou Prahou nebo dalšími partnery soutěže. Příkladem může být letošní vystoupení vítěze Concertina Praga z roku 2021 Ryana Martina Bradshawa na abonentním koncertu SOČRu s chopinovským repertoárem.
Podrobné podmínky jsou zveřejněny na stránkách soutěže. Přihlášky je možné podávat přes webové stránky soutěže do 31. března 2024.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]