55. sezonu zahájí Komorní filharmonie Pardubice Mozartem

Komorní filharmonie Pardubice pro nadcházející 55. sezonu připravila deset klasických pořadů a další řadu koncertních programů. K poslechu zazní například Mozartova díla. Sezona potrvá od září do června 2024. Novinářům to dnes řekla koncertní manažerka Vladislava Kopecká.

Ilustrační foto (zdroj Komorní filharmonie Pardubice)
Ilustrační foto (zdroj Komorní filharmonie Pardubice)

Zahajovací koncert se jmenuje Vivat Amadeus!, bude se věnovat Mozartovým dílům, na housle zahraje Jan Mráček, je koncertní mistr České filharmonie. Představí se zpěvák Adam Plachetka. “Nejednou se nám dostalo skvělých ocenění a recenzí za provedení Mozarta,” řekla koncertní manažerka Komorní filharmonie Pardubice Vladislava Kopecká.

Na programu je například Stabat Mater ve spolupráci s Konzervatoří Pardubice. Mezi účinkujícími bude tenorista Petr Nekoranec. Koncert bude uveden v období Velikonoc. Jako crossover nabídne filharmonie koncert s moravskou kapelou Hradišťan. K výjimečným událostem bude patřit uvedení Smetanova cyklu Má vlast, uskuteční se v Roku české hudby 2024.

“Inklinujeme více ke klasické hudbě, hudbě barokní. K romantické hudbě se dostaneme méně, autoři psali pro větší obsazení, než máme my. Má vlast v Pardubicích zazněla s jinými orchestry. Řekli jsme si, že tento oříšek vyzkoušíme,” uvedl šéfdirigent Stanislav Vavřínek. Podotkl, že Smetana vytvořil dokonalé dílo, z větší části ho dopsal už hluchý.

Připraveny jsou i koncertní řady pro děti a rodiče, koncert bude spojený s promítáním Krtečka. Mezi mimořádnými pořady se také spojí groteska a filharmonie, v hlavní roli bude Charlie Chaplin. Chybět nebude silvestrovský program, tentokrát s Felixem Slováčkem mladším.

Od nové sezony mírně stoupne vstupné, podle zástupců organizace to bylo nezbytné. “Snažíme se sportovní terminologií hrát první ligu a udržet se v ní. Týká se to klasických programů i crossoverových projektů, které jsou finančně náročnější,” řekl ředitel filharmonie Pavel Svoboda.

Předprodej zahajuje filharmonie 22. května 2023, současní abonenti mají automatické rezervace na 55. sezonu, místa si mohou on-line obnovit. Na obnovení mají od zahájení prodeje dva týdny. “Sezonní předplatné je nejvýhodnějším způsobem, jak si dopřát pravidelné hudební zážitky,” uvedl Svoboda. Po covidové době se podle ředitele pravidelní diváci filharmonii vrátili, ukazuje to návštěvnost 54. sezony, dodal.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments