70 let od úmrtí primária Ondříčkova kvarteta Richarda Ziky, jednoho ze „zázračných dětí“

Před sedmdesáti lety, 10. listopadu 1947, zemřel v Praze v pouhých padesáti letech houslista a skladatel, primárius Ondříčkova kvarteta Richard Zika. Toto slavné kvarteto patří k zakladatelským souborům, které byly autoritou pro všechny další následovníky. Vzniklo po skončení první světové války a jeho členy byli žáci proslulého virtuóza z období krátce před jeho smrtí v roce 1922. Richard Zika v kvartetu hrál druhé housle od roku 1932, v roce 1936 pak přešel k prvním houslím.

Richard Zika (zdroj osobnosti-kultury.cz)

Rodák ze Vsetína (narozen 9. ledna 1897) byl považován za „zázračné dítě“, koncertoval od svých šesti let. Jeho prvním učitelem byl otec Karel Zika, dále studoval u strýce Františka, který byl ředitelem hudební školy v Orlu v Rusku.

V roce 1913 byl přijat na Pražskou konzervatoř, kterou vystudoval s vyznamenáním. V roce 1917 odešel do slovinské Lublaně, kde zvítězil v konkurzu na post koncertního mistra opery slovinského Národního divadla. Později se stal i profesorem na lublaňské konzervatoři.

Po návratu do vlasti hrál v několika komorních ansámblech, v roce 1920 založil Pražské kvarteto a v roce 1932 se stal členem Ondříčkova kvarteta, ale vystupoval i sólově.

Podpisy zakládajících členů Ondříčkova kvarteta (zdroj cs.wikipedia.org)

Richard Zika premiéroval několik českých houslových koncertů. Byl spoluzakladatelem a od roku 1946 profesorem Akademie múzických umění.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky