Janáčka opravdu velmi miluji. Ingo Metzmacher slaví šedesátiny

Německý klavírista a dirigent Ingo Metzmacher, který se narodil 10. listopadu 1957, patří k předním propagátorům symfonické a operní hudby dvacátého století. Od roku 1997 byl generálním hudebním ředitelem Hamburské státní opery, kde za osm let svého působení nastudoval řadu ceněných operních inscenací. Jeho kariéru zdobí spolupráce s mnoha dalšími operními domy a orchestry. Několikrát vystupoval i v České republice, naposledy letos v září na festivalu Dvořákova Praha v čele souboru Gustav Mahler Jugendorchester.

Ingo Metzmacher, Gustav Mahler Jugendorchester – Dvořákova Praha 11. 9. 2017 (zdroj Dvořákova Praha / foto Martin Divíšek)

Rodák z Hannoveru Ingo Metzmacher studoval hru na klavír, hudební teorii a dirigování na různých univerzitách v Evropě. V roce 1980 se stal klavíristou souboru Ensemble Modern, o pět let později i jeho dirigentem. Jako operní dirigent debutoval v roce 1987 ve Frankfurtu. Po úspěšném působení v Hamburku vedl opery v Amsterodamu a v Berlíně.

Ingo Metzmacher podle svých slov miluje hudbu Leoše Janáčka, v jeho operních dílech nejvíce obdivuje pojetí postav. “Musím říci, že Janáčka opravdu velmi miluji, a dokonce jsem mu věnoval celou kapitolu ve své knize. Co se mi na něm nejvíc líbí, jsou jeho postavy, které jsou velmi komplexní, a i záporné postavy jsou vypodobňovány velmi lidským způsobem a mají jedinečné pojetí,” řekl před časem dirigent.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat