Janáčka opravdu velmi miluji. Ingo Metzmacher slaví šedesátiny

Německý klavírista a dirigent Ingo Metzmacher, který se narodil 10. listopadu 1957, patří k předním propagátorům symfonické a operní hudby dvacátého století. Od roku 1997 byl generálním hudebním ředitelem Hamburské státní opery, kde za osm let svého působení nastudoval řadu ceněných operních inscenací. Jeho kariéru zdobí spolupráce s mnoha dalšími operními domy a orchestry. Několikrát vystupoval i v České republice, naposledy letos v září na festivalu Dvořákova Praha v čele souboru Gustav Mahler Jugendorchester.

Ingo Metzmacher, Gustav Mahler Jugendorchester – Dvořákova Praha 11. 9. 2017 (zdroj Dvořákova Praha / foto Martin Divíšek)

Rodák z Hannoveru Ingo Metzmacher studoval hru na klavír, hudební teorii a dirigování na různých univerzitách v Evropě. V roce 1980 se stal klavíristou souboru Ensemble Modern, o pět let později i jeho dirigentem. Jako operní dirigent debutoval v roce 1987 ve Frankfurtu. Po úspěšném působení v Hamburku vedl opery v Amsterodamu a v Berlíně.

Ingo Metzmacher podle svých slov miluje hudbu Leoše Janáčka, v jeho operních dílech nejvíce obdivuje pojetí postav. “Musím říci, že Janáčka opravdu velmi miluji, a dokonce jsem mu věnoval celou kapitolu ve své knize. Co se mi na něm nejvíc líbí, jsou jeho postavy, které jsou velmi komplexní, a i záporné postavy jsou vypodobňovány velmi lidským způsobem a mají jedinečné pojetí,” řekl před časem dirigent.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na