Týden s hudbou (77)

Co přinese tento týden
Praha

Do prostor Letního refektáře Strahovského kláštera zavede posluchače v pondělí 20. října úvodní koncert podzimní řady čtrnáctého cyklu Barokních podvečerů. Program koncertu, věnovaný tvorbě zejména německých barokních autorů, je vystavěn na motivu cesty, vzájemných vlivů a kontaktů, jejichž společným jmenovatelem je ve své době proslulý orchestr u saského dvora v Drážďanech. Skladby zazní v provedení rezidenčního souboru Collegium Marianum v čele s uměleckou vedoucí flétnistkou Janou Semerádovou a houslistkou Lenkou Torgersen.Komorní cyklus PKF – Prague Philharmonia pro tuto sezonu vsadil na leitmotiv Cesty za hudbou do všech světových stran s podtitulem Komorní hudba v mistrovském podání členů PKF – Prague Philharmonia. Pondělní zahajovací koncert v čele s Orbis triem je zasvěcen Vášnivému Rusku.

Ensemble Inégal a Divadlo pod Šťastnou Hvězdou uvedou v pondělí a v úterý ve Vršovickém divadle MANA dětské loutkové představení Loutkando Grando. Inscenace vás zavede do světa kouzel a fantazie za doprovodu krásné barokní hudby. Nebude chybět strhující bitva o Prahu, poletující andílci a nově bude tančit i kostlivec!Divadelní soubor Farma v jeskyni uvede na přelomu října a listopadu retrospektivní přehlídku svých představení. Pohybují se na hranicích žánrů fyzického, tanečního i hudebního divadla, vyznačují se silnými emocemi, energií a intenzivním prožitkem. Mnohá z nich byla mezinárodně oceněna. Retrospektivu předznamená v úterý 21. října taneční intervence na piazzetě Národního divadla, která by měla být pozvánkou na festival. Od 28. října do 1. listopadu pak budou uvedeny zásadní inscenace a projekty Farmy v jeskyni: Divadlo, Informátoři, Čekárna se švédskou tanečnicí Charlottou Öfverholmovou a Sclavi – Emigrantova píseň.

K Roku české hudby a výročí sto deseti let od úmrtí Antonína Dvořáka se v kostele sv. Haštala na Starém Městě pražském uskuteční v úterý 21. října 2014 Koncert duchovních písní. Stěžejním bodem programu budou kompletní Dvořákovy Biblické písně v podání barytonisty Martina Strouhala.

Jednota pro zvelebení hudby v Čechách připravila druhý ročník festivalu Kultura v srdci Prahy. Úvodní říjnový koncert v úterý 21. října je věnován letošnímu Roku české hudby. Za doprovodu Komorního orchestru Dvořákova kraje pod vedením Václava Mazáčka vystoupí sólistka opery Národního divadla a pedagožka Pražské konzervatoře Dana Burešová, její kolegové kytarista Petr Paulů, akordeonista Ladislav Horák, houslista a člen České filharmonie Viktor Mazáček a žáci školy – Magdalena Vaňková (soprán), Markéta Laštovičková (akordeon) a Matouš Bureš (bicí).

Již ve středu a ve čtvrtek ve Smetanově síni Obecního domu bude Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK řídit jeho nový šéfdirigent čtyřiatřicetiletý Fin Pietari Inkinen, a to ve své domovské skladbě, Sibeliově Finlandii, po ní v Houslovém koncertu e moll Mendelssohna-Bartholdyho a Brahmsově Symfonii č. 4. Sólistkou obou večerů bude mladá houslová virtuoska Arabella Steinbacher. Inkinen se ujme funkce po čestném šéfdirigentovi Jiřím Koutovi, který už dva roky nemohl kvůli vážné nemoci u orchestru působit. Originální interpretace opery Richarda Strausse Salome v nastudování polského režiséra Mariusze Trelińského bude ve čtvrtek 23. října první premiérou v nové sezoně 2014/2015 ve Státní opeře. Autoři nechtějí tragickou hrdinku ukázat jako krutou a zhýralou ženu, ale jako dívku zneužívanou otčímem, která má důvod setnout hlavu nějakému muži. Režisérem inscenace je umělecký ředitel Národní opery Velkého divadla ve Varšavě Mariusz Treliński.

Skladatelské oddělení Pražské konzervatoře pořádá ve čtvrtek 23. října 2014 v Komorním sále Pálffyovského paláce na Malé Straně koncert z cyklu Nová hudba na druhou. Jde již o šestý ročník festivalu česko-německé hudby, ve kterém se tentokráte představí saxofonisté Christoph Reiserer (Mnichov), Pavel Fiedler (Praha) a akordeonista Ladislav Horák. Uvedou absolutní premiéry skladeb německých a českých autorů – Michaela Emanuela Bauera, Holmera Beckera, Pavla Trojana, Eduarda Douši a Miloše ORSON Štědroně. Odpoledne proběhne v sále workshop se zúčastněnými komponisty i interprety.

Do dávné Persie napříč staletími zvou Struny podzimu své posluchače ve čtvrtek 23. října v Pražské křižovatce. Vydají se tam společně s mistrem hry na historické strunné nástroje setar a tar Hosseinem Alizâdehem, kterého doprovodí virtuózní perkusista Pejman Hadadi.
Regiony

Baletní přehlídkou oslaví tento týden Moravské divadlo Olomouc čtyři sta padesát let od narození anglického básníka a dramatika Williama Shakespeara. První ročník shakespearovského festivalu baletu představí lidem v baletním provedení jeho tragédie Macbeth, Romeo a Julie a také komedii Sen noci svatojánské. Všechny tři balety má divadlo ve svém repertoáru, Macbeth se však vrací na olomouckou scénu po dvou letech. Přehlídka se uskuteční od pondělí do středy.

Filharmonii Brno čeká netradiční úkol. Obstará živý doprovod k němému filmu Nový Babylon z roku 1929. Hudbu složil ruský skladatel Dmitrij Šostakovič, jenž se v počátcích své kariéry uplatnil jako klavírista v biografech. Koncert s projekcí odehraje brněnský orchestr ve čtvrtek a v pátek v Besedním domě.

V úterý se v bazilice na Starém Brně uskuteční koncert renesanční moteta v konfrontaci s novými skladbami Františka Emmerta z cyklu Nirmal Hridaj. Ensemble Versus z malého kůru provede renesanční moteta Josquina Desprez, Carla Gesualda a dalších autorů, zatímco na velkém kůru umístěný sbor Vox Iuvenalis se zhostí skladeb Františka Emmerta. Přímo pro tento projekt vznikla nejmladší část Emmertova cyklu, zhudebnění osmého žalmu pro dva sbory a soprán. Sólového partu v Žalmu č. 8 i v dalších dvou motetech se ujala sopranistka Hana Škarková.
Zaznamenali jsme v minulém týdnu
Ze zahraničí
Inscenační tým Dagmar Hlubková (režie) a Igor Dohovič (hudební nastudování a dirigent) jsou podepsaní pod sobotní premiérou komické operety Emmericha Kálmána Grófka Marica ve Štátnem divadle v Košicích

V pátek v rámci Festivalu Banskobystrické hudobné dni 2014 se ve Štátne opere Banská Bystrica uskutečnila premiéra opery Pietro Mascagniho Priateľ Fritz v režii Dany Dinkové. Hudebního nastudovaní se ujal dirigent představení Marián Vach.
Praha

Se Strunami podzimu zůstává bytostně spojen jazz. V neděli patřila Dvořákova síň Rudolfina Ahmadu Jamalovi, matadorovi žánru, který ani po osmdesátce nepřestává hýřit aktivitou a inspirovat celé generace hudebníků. V jeho hudbě se zrcadlí sedm desítek let jazzové historie, od swingu přes bebop až po elektronický či moderní jazz. Do Prahy přijel s programem Saturday Morning za doprovodu kontrabasisty Jamese Cammacka, bubeníka Herlina Rileyho a perkusisty Manolo Badrena.

Slavný ruský baletní soubor Borise Eifmana vystoupil v sobotu a v neděli ve Státní opeře. Uvedl balet Rodin, který složil zakladatel souboru, jeden z nejvýraznějších současných choreografů. Balet vypráví o tragickém údělu dvou umělců, Augusta Rodina a jeho milované žákyně, důvěrné přítelkyně a múzy Camille Claudelové. S prestižním petrohradským souborem přijel jako sólista český tanečník Jiří Jelínek. Další zastavení na turné je naplánováno na 21. a 22. října v SND Bratislava.Premiéru nového představení s názvem Collective Loss of Memory uvedl v sobotu večer v divadle Ponec taneční soubor DOT504. Připravili ji choreografové Jozef Fruček a Linda Kapetanea, kteří pro skupinu již dříve vytvořili inscenace, jež sklidily mezinárodní ohlas. Collective Loss of Memory se zabývá lidskou touhou po násilí a zabíjení. Premiéra byla součástí festivalu 4+4 dny v pohybu.

První nahrávku Glagolské mše Leoše Janáčka v původní autorově verzi označované „září 1927“ v pátek v budově Českého rozhlasu v Praze představili její tvůrci zástupcům médií. Ojedinělý projekt natočil Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením dirigenta Tomáše Netopila. Vokálně-instrumentální dílo vychází v podobě, v níž zaznělo při brněnské premiéře. Nahrávku doplňuje další Janáčkovo dílo Věčné evangelium.

Počtrnácté byly předány výroční ceny Divadelních novin. V kategorii posuzující hudební divadlo si výroční cenu odnesl tvůrčí tým Martin Smolka a Jiří Adámek za inscenaci opery Sezname, otevři se! Vznikla v Národním divadle moravskoslezském a Ostravském centru nové hudby na objednávku festivalu NODO 2014/Dny nové opery Ostrava. Ocenění v kategorii Taneční a pohybové divadlo patří skupině VerTeDance a Jiřímu Havelkovi za tanec, choreografii a režii inscenace Korekce, která měla premiéru v Divadle Ponec. Novým šéfdirigentem a hudebním ředitelem PKF – Prague Philharmonia, dříve Pražské komorní filharmonie, se od příští sezony stane mezinárodně uznávaný francouzský dirigent Emmanuel Villaume.

Osobnost týdne
Francouzský dirigent Emmanuel Villaume (*1964) už s PKF, která patří k předním tuzemským hudebním tělesům, dříve spolupracoval, například na albu Souvenirs se slavnou ruskou sopranistkou Annou Netrebko nebo na CD s americkým tenoristou Bryanem Hymelem.V čele ansámblu stojí od roku 2008 šéfdirigent Jakub Hrůša a povede jej až do konce této sezony.

Vedení orchestru v tiskové zprávě uvedlo, že o Villaumově nástupnictví rozhodlo v souladu s míněním hráčů a po několikaletém důkladném hledání a zvažování. „Pevně věřím, že v Emmanuelovi Villaumovi získává PKF – Prague Philharmonia uměleckou osobnost, která dokáže dále rozvinout náš potenciál a navázat na dosavadní umělecké úspěchy,“ uvedl ředitel orchestru Radim Otépka.

Letos padesátiletý mistr taktovky diriguje po celém světě, mimo jiné nedávno byl jmenován hudebním ředitelem Dallaské opery. S PKF vystoupí už v této sezoně.

Šéfdirigentsku smlouvu podepsal ředitel orchestru s Villaumem po skončení prestižního operního koncertu nadace Richarda Tuckera, jenž tuto neděli v New Yorku dirigoval. Kontrakt uzavřeli v Lincolnově centru.

***

Minimalista Steve Reich společně s perkusistou Colinem Curriem uvedli v úterý na festivalu Struny podzimu v pražském Forum Karlín skladbu Clapping Music pro dva páry rukou. Ansámbl Colin Currie Group podpořený Synergy Vocals nabídl ještě Reichovy skladby Sextet a Drumming.

Regiony
Moravské divadlo v Olomouci
uvedlo v sobotu premiéru opery Pád Antikrista. Dílo německo-židovského skladatele Viktora Ullmanna se dočkalo prvního scénického provedení v České republice. Operu nastudoval režisér Jan Antonín Pitínský. Premiéra byla součástí slavnostního zahájení festivalu Dny židovské kultury. Uskutečnila se také v den sedmdesátého výročí tragické smrti autora. Ullmann zahynul v koncentračním táboře v Osvětimi. Jihočeské divadlo uvedlo v pátek do repertoáru baletní večer složený z choreografií Attily Egerháziho na hudbu Leoše Janáčka a Antonína Dvořáka PodivínJ&D v JD (Janáček & Dvořák v Jihočeském divadle). Vedle členů mezinárodního souboru jihočeského baletu diváci na jevišti viděli Balet Praha Junior. Baletní večer se skládá ze tří choreografií – Rekviem za mládí, Běh věků a Podivíni.

Horor i romantiku nabídlo baletní provedení Obrazu Doriana Graye plzeňského Divadla J. K. Tyla. Česká premiéra nové taneční verze proběhla v pátek 17. října. Choreografie se ujal osmadvacetiletý tanečník Richard Ševčík, jenž je zároveň režisérem i autorem libreta. Obraz Doriana Graye je prvním komorním baletem na Malé scéně Nového divadla.

Ostravská opera si jako první premiérový titul této sezony zvolila kompletní Janáčkovy Výlety páně Broučkovy ve ztvárnění režijního tandemu Martin Kukučka – Lukáš Trpišovský, známého pod zkratkou SKUTR. Scénu vytvořil Jakub Kopecký, kostýmy Simona Rybáková. Hudebního nastudování se ujal Robert Jindra. Premiéra se uskutečnila 16. října.

V sobotu uvedla opera Divadla J. K. Tyla jednu z nejoblíbenějších oper světového repertoáru – Verdiho Aidu. Režisér inscenace a šéf plzeňské Opery Tomáš Pilař spojil své síly se scénografem Danielem Dvořákem. Kostýmy jsou dílem mladé výtvarnice Ivany Mikloškové. Hudebně Aidu nastudoval současný dirigent Národního divadla v Praze František Drs.Nezvyklé ztvárnění příběhu Popelky přichystal liberecký balet. Princ nepozná svoji milou podle střevíčku, ale podle nemožně starého typu mobilu. Pod novou adaptaci Prokofjevovy Popelky se podepsala šéfka tamního souboru Alena Pešková.

Výročí
Před třiceti lety, 21. září 1984 zemřel český hudební skladatel Dalibor Vačkář (narozen 19. září 1906).

22. září 1934, tedy před osmdesáti lety, se narodil novozélandský basbarytonista Donald McIntyre.

Před 110 lety, 24. října 1904 se narodila ruská tanečnice, působící mimo jiné i v Praze, Jelizaveta Nikolská (zemřela roku 1955).

25. října 1994, tedy před dvaceti lety, zemřela brněnská sopranistka Cecilie Strádalová (narozena 3. listopadu 1923). 

Foto archiv, René Miko, Jiří Kopáč, Pavel Křivánek

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat