Classic Prague Awards získal Garrick Ohlsson i Česká filharmonie

Z vítězství na cenách klasické hudby Classic Prague Awards se dnes stejně jako před rokem v kategorii orchestrální výkon radovala Česká filharmonie. Laureátem ceny za celoživotní přínos se stal Vladimír Válek, dlouholetý šéfdirigent Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Cenu za propagaci české hudby v zahraničí si ze slavnostního ceremoniálu v pražském Obecním domě osobně odnesl americký koncertní pianista Garrick Ohlsson.
Classic Prague Awards (zdroj FB)

Předávání křišťálových trofejí s grafikou Janáčkovy partitury se ve třech nominačních a šesti soutěžních kategoriích konalo už počtvrté. Na slavnostním ceremoniálu, který se z části zaměřil na filmovou hudbu, zahrál Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK s dirigentem Rastislavem Štúrem. Jako sólisté se představili houslista Pavel Šporcl a sopranistka Patricia Janečková.

Jedenasedmdesátiletý Ohlsson se českému publiku představil poprvé v roce 1973, kdy na festivalu Pražské jaro zastoupil nemocného Rudolfa Serkina. Třikrát byl nominován na Grammy a tuto prestižní cenu získal v roce 2008. K české hudbě má hluboký a trvalý vztah a za šíření dobrého jména české kultury obdržel v roce 2010 medaili Artis Bohemiae Amicis, kterou uděluje Ministerstvo kultury ČR. “Jsem nesmírně rád, že si tento světově uznávaný umělec našel ve svém nabitém programu čas a přijel si pro cenu osobně. I to je pro nás důkaz, že ceny Classic Prague Awards mají smysl,” sdělil Jiří Besser, ředitel soutěže.

Celý galavečer vysílala stanice ČT art, jejíž zástupci udělili cenu České televize v kategorii Klasika roku, a to hudebnímu tělesu Epoque Quartet. To navíc zvítězilo také v kategorii Crossover projekt díky počinu The Best of 20 Years. Jako nahrávka roku bylo vyhlášeno CD Shostakovich Strings Quartets 2/7/8 v provedení Pavel Haas Quartetu. Cenu za nejlepší soudobou kompozici pak získal Zdeněk Král za skladbu pro smíšený sbor a varhany Magnificat, kterou poprvé představil loni na Festivalu pěveckých sborů v Jevíčku.

V kategorii orchestrální výkon vyhrála Česká filharmonie za zahajovací koncert své 124. sezony, na němž orchestr pod taktovkou šéfdirigenta Semjona Byčkova zahrál Šostakovičovu Symfonii č. 8 c moll. V kategorii sólový výkon zabodoval koncertní mistr České filharmonie, houslista Jan Mráček. Křišťálové trofeje se dočkal Český filharmonický sbor Brno za vokální výkon a Belfiato Quintet za komorní výkon roku.

Za největší mladý talent byl vybrán šestadvacetiletý klavírista, varhaník a skladatel Marek Kozák, který momentálně sbírá ocenění a uznání na festivalech po celé republice i v zahraničí. “Dramaturgicky i soutěžně se podle nás podařilo propojit stálice a legendy s novými vycházejícími talenty,” uvedl prezident soutěže Petr Stuchlík.

Moderátorem večera byl hudební publicista Jiří Vejvoda. O nominovaných i vítězích ve všech kategoriích rozhodovaly odborné vedlejší poroty v čele s hlavní porotou osobností klasické hudby. Tvoří ji sopranistka Gabriela Beňačková, klarinetista a pedagog Jiří Hlaváč, houslový virtuóz Václav Hudeček, klavírista a pedagog Ivan Klánský a skladatel Ondřej Soukup.

Classic Prague Awards vznikly z iniciativy společnosti Voice of Prague a bývalého ministra kultury Jiřího Bessera. Výsledky a podrobná pravidla českých cen klasické hudby se nacházejí na www.classicpragueawards.eu.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na