V Bozkově na Semilsku začala další etapa záchrany cenných varhan

Témata:varhany

V Bozkově na Semilsku začala další etapa záchrany cenných varhan v poutním kostele Navštívení Panny Marie. Cenný nástroj je v havarijním stavu, práce na jeho záchraně začaly v roce 2013. Na opravu varhan může přispět i široká veřejnost prostřednictvím veřejné sbírky, benefičních koncertů, ale také třeba adopcí píšťal. Zatím bylo adoptováno tři sta z dvanácti set devadesáti osmi píšťal, a na opravu jsme tak získali 159.400 korun, řekla dnes mluvčí litoměřického biskupství Jana Michálková. Píšťala přijde na 400 až 1000 korun, celá oktáva kolem 5000 korun.Bozkovské varhany jsou vzácným nástrojem z poloviny devatenáctého století. Pocházejí z dílny Josefa Predigera z Albrechtic v Jizerských horách. Varhanářskou dílnu v Albrechticích založil jeho otec Ignác někdy v závěru osmnáctého století. Z jeho dílny se zachovalo několik zajímavých barokních nástrojů v kostelech v Roprachticích, Poniklé a v Roztokách u Jilemnice. „Na nástrojích Josefa Predigera už je vidět příklon k estetice devatenáctého století – klasicismu a romantismu,” řekl o nástroji organolog diecéze Radek Rejšek.

Predigerovy varhany v Bozkově patří podle Rejška k nejcennějším v diecézi. Nástroj byl ale na hranici životnosti a bez zásahu restaurátorů podle organologa hrozilo, že se rozpadne. Varhany byly silně napadené červotočem, který některé dřevěné píšťaly prakticky zničil. První etapa prací byla proto zaměřena právě na ošetření proti dřevokaznému hmyzu. „Restaurátor provedl nejnaléhavější zásahy, nástroj rozebral, provedl jeho kompletní průzkum, jednotlivé části označil a zabezpečil,” popsala rozsah prací Michálková. První etapa stála 650.000 korun, z toho zhruba 170.000 dal Liberecký kraj a zbytek zaplatily veřejná sbírka a Matice bozkovská.

Nedávno zahájená druhá etapa zahrnuje restaurování větší části cínových píšťal a dokončení oprav některých vzdušnic a píšťalic. Práce si vyžádají 300.000 korun. Celá oprava varhan ale potrvá několik let a náklady se odhadují na miliony korun. Lidé na ni už dali téměř 450.000 korun. Přispět mohou na účet sbírky 3286101379/0800, ale také třeba účastí na benefičním koncertu. Loni se uskutečnily dva a vynesly 11.800 korun. Další bude už ve čtvrtek od 19:30 v evangelickém kostele U Salvátora v Praze. „Vítáme možnost tak seznámit mnohem více lidí s tímto pozoruhodným nástrojem a jeho osudem,” doplnila autorka projektu na záchranu varhan Kristýna Solničková.

Foto Římskokatolická farnost Bozkov

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]