PKF s Hrůšou a Mischa Maisky v Rudolfinu
V pražském Rudolfinu dnes na koncertu PKF – Prague Philharmonia s velkým úspěchem vystoupil s koncertem Antonína Dvořáka slavný violoncellista Mischa Maisky. Orchestr v první polovině programu nabídl i českou premiéru skladby Miroslava Srnky No Night No Land No Sky. Večer doplnila romantická předehra dramatického díla Manfred Roberta Schumanna. Orchestr vedl Jakub Hrůša.
Dnešní koncert byl Hrůšův předposlední ve funkci šéfdirigenta PKF. Od počátku sezony 2015/2016 se postu šéfdirigenta a hudebního ředitele PKF ujme francouzský dirigent Emmanuel Villaume.
Začátek večera patřil Schumannovi a jeho předehře k dramatu George Gordona Byrona – Manfred. Jde o dílo, které má v Schumannově tvorbě neobyčejný význam, sám autor jej označil za “nejsilnější ze svých dětí”.
Ještě před přestávkou PKF dodržel tradici uvádět v každé sezoně alespoň jednu skladbu v české či světové premiéře. Dnes představil jeden z nejnovějších kusů skladatele Miroslava Srnky. Skladba s názvem No Night No Land No Sky vznikla na spoluobjednávku PKF a Kolínské filharmonie. Světovou premiéru měla loni 18. května v Kolíně nad Rýnem. Dnešní premiéru v Praze provázel dlouhotrvající potlesk. Dalšího uvedení se skladba dočká 27. července, kdy ji na festivalu v Bregenzu provedou Vídeňští symfonikové.
V druhé části koncertu se lotyšský hudebník Maisky představil v Dvořákově Violoncellovém koncertu h moll, který loni provedl na vystoupení v olomoucké Redutě a na festivalu Pražské jaro. “Dvořáka mám velmi rád a je mi ctí hrát jeho skladby. Je to osobnost blízká mému srdci,” uvedl před časem Maisky. Dnes si opět získal publikum svým charismatem, temperamentem a brilantní hráčskou technikou. Po skončení vystoupení zahrnuly Maiskyho nekonečné ovace. V přídavku zazněla Dvořákova skladba Klid.Maisky se do Česka vrací opakovaně, často zde hostuje na festivalech klasické hudby. Odborníky je uznáván pro osobitou hru, kterou podtrhuje poetickou jemností, brilantní technikou a temperamentem. Sedmašedesátiletý virtuos pochází z Lotyšska, usadil se ale v Izraeli. Jako jediný hráč na violoncello na světě byl žákem obou legendárních hudebních mistrů – Mstislava Rostropoviče i Gregora Pjatigorského.
Foto archiv
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]