Špičkoví umělci, stovky talentovaných žáků a inspirace pro pedagogy. O víkendu 21.–23. srpna 2026 odstartuje v Olomouci již devátý ročník renomované Stipendijní akademie MenART. Unikátní projekt propojující špičky české umělecké scény s mladými talenty a jejich pedagogy nabídne nejen roční intenzivní práci v ateliérech a učebnách. Součástí slavnostního zahájení bude také koncert absolventů a udělení Ceny MenART pro výjimečného pedagoga ZUŠ 2026.
Hlavním cílem Akademie MenART je rozvíjet nadané žáky v hudebních, výtvarných, literárně-dramatických a tanečních oborech. Unikátnost metodiky projektu spočívá mimo jiné v tom, že se programu po celý rok účastní žáci společně se svými pedagogy.
„Akademie MenART vznikla z přesvědčení, že v rané fázi uměleckého vývoje má zásadní význam osobní inspirace – setkání, která mohou změnit směřování mladého člověka i posílit víru pedagoga v jeho cestu. Model trojúhelníku mentor – student – pedagog, doplněný o sdílení celé motivované skupiny, která pochází z různorodého prostředí uměleckých škol z celé ČR, se ukazuje jako mimořádně účinný: pomáhá cíleně rozvíjet osobnost studenta a je cennou inspirací pedagogům,“ říká zakladatelka a ředitelka MenARTu Dana Syrová.
O významu projektu pro region i celou republiku hovoří také Viktor Tichák, náměstek primátorky města Olomouce, který poskytl zahájení IX. ročníku záštitu: „Kvalita uměleckého vzdělávání je přímo úměrná budoucí kvalitě kulturní nabídky, i proto velmi vítám příležitost pro studentky, studenty, ale i pedagožky a pedagogy, kterou Akademie MenART do Olomouce přináší.“
„Všichni pedagogové, kteří získají příležitost býti aktivně přítomni se svými žáky na ročním stipendijním programu MenART, zasluhují mimořádnou pozornost a ocenění. Našli odvahu vystoupit ze zaběhnutých pedagogických schémat a investovat velké množství svého volného času,“ říká předseda hodnotící komise Ceny MenART pro výjimečného pedagoga ZUŠ PaedDr. Jan Svoboda a dodává: „Nominovaní pedagogové mají mimořádnou empatii, potřebnou pokoru ke spolupráci s individualitami svých žáků, chuť nepřestávat se sám neustále učit. Maximálně se svými svěřenci vytěžili výjimečnou příležitost setkávání a roční spolupráce s osobnostmi mentorů ale i svých kolegů z různých jiných škol. Nezalekli se poznávání svobodného prostoru části spektra současného světa umění.“
Třídenní intenzivní program v prostorách Uměleckého centra Univerzity Palackého a ZUŠ Campanella Olomouc zahrnuje setkání s mentory, doprovodné workshopy, debaty a především slavnostní večer, který proběhne v sobotu 22. srpna 2026 v sále Reduty Moravské filharmonie Olomouc. Součástí večera bude:
- Udělení Ceny MenART pro výjimečného pedagoga ZUŠ 2026: Ocenění pěti osobností, které mají mimořádný dar rozvíjet talent svých studentů a dlouhodobě inspirují své okolí. (Stručné představení nominovaných pedagogů a krátké rozhovory s nimi najdete zde).
- Koncert výrazných absolventů akademie: Vystoupí houslista Kryštof Kohout, jehož studium na Guildhall School of Music & Drama v Londýně MenART podporuje v rámci stipendia Comenium Musicum a absolventi oboru autorská tvorba Timofey Golev, Tadeáš Syrový a Vladimír Slavíček s programem, který vznikl v rezidenci v klášteře Broumov pro projekt Čtveráci letošní Smetanovy Litomyšle pod vedením mentorky autorské sekce Beaty Hlavenkové.
Ve školním roce 2026/2027 projde akademií 214 účastníků ze 72 ZUŠ z celé ČR. Pracovat s nimi bude 16 předních osobností české kulturní scény:
- Klasická hudba a zpěv: Virtuosní klavíristé Ivo Kahánek a Karel Košárek, sopranistka Kateřina Kněžíková, houslista Jan Fišer, flétnista Jan Ostrý, violoncellista Tomáš Jamník, fagotista Tomáš Františ a hobojista Vladislav Borovka, kytarista Pavel Steidl a dirigent i hornista Radek Baborák (práce se soubory).
- Autorská hudba a zpěv: Skladatelka a improvizátorka Beata Hlavenková (skladba, klavír, songwriting) a zpěvačka Radka Fišarová (muzikálová tvorba).
- Výtvarné umění, design a literární tvorba: Sochař Dominik Lang (socha, objekt, instalace), kostýmní výtvarnice Simona Rybáková (textilní a kostýmní tvorba) a autorsko-výtvarná dvojice Ester Stará a Milan Starý (tvůrčí psaní a ilustrace).
- Taneční a divadelní obor: Choreograf a režisér Jan Kodet (tanec) a režisér i pedagog Daniel Hrbek (divadlo).
„Akademie MenART se každým rokem rozšiřuje, to tempo je pozoruhodné a zahrnuje čím dál více nových oborů. Líbilo by se mi, kdyby stipendisté sami navzájem navazovali spolupráce, kdyby vznikla nějaká platforma, kde o sobě budou vědět, a hledali kreativní způsoby, jak tuto zkušenost využít. Nejvíc mě těší chvíle, kdy uvidím v očích studenta záblesk ‚aha‘ momentu. Kdy si dovolí něco, co dřív nešlo – překročí vlastní komfortní zónu, otevře se, zkusí riskovat. Někdy je to nový nápad, někdy první autorská píseň, jindy prostě odvaha jít se svou hudbou ven. To jsou pro mě ty nejcennější momenty,“ říká Beata Hlavenková.
„Za několik let ‚mentorování‘ mají moji bývalí svěřenci na kontě řadu úspěchů, které nám přinesly společné radosti a pocit spokojenosti. Řada z nich se dostala na konzervatoře po celé České republice, mnozí získali ceny na národních či mezinárodních soutěžích. To vše je ale také zásluha jejich výborných pedagogů, kteří jim věnovali čas a své zkušenosti. Potěšení mi pak přináší důvěra kolegů-pedagogů, kteří hlásí své žáky do MenARTu opakovaně,“ uvedl Jan Ostrý.
„Našlo by se spousta důvodů, proč se do MenARTu přihlásit, ale kdybych se pokusil vžít se do uvažování mladého klavíristy, řekl bych mu: ‚Přihlas se, protože to je dobrodružství. Nebudeme tě jen chválit, zjistíš, kde všude máš – zatím – hranice, ale taky jak je prolomit. Potkáš své dosavadní konkurenty zblízka, takže je uvidíš jako lidi, kteří tě mohou inspirovat i bavit. A zažiješ situace, kdy budeš mít trému, bude to trochu bolet, ale které z tebe dostanou to nejlepší. Prostě bude to jízda, na kterou nikdy nezapomeneš,‚“ vzkazuje Ivo Kahánek.